Първи министър си тръгва от кабинета „Борисв 3“. Обществени поръчки "взеха главата" на здравния министър Николай Петров. Той подаде оставка и премиерът я прие. Министрите се изненадаха, финансовият Владислав Горанов определи оставката като морален акт, а самият проф. Петров се закани да не допусне името му да бъде опетнено.
В държавата ни отгоре се дава примерът „Яж и беж!“, затова корумпирането е обхванало всички нива. Институциите са проядени отвътре, затова и липсва уважението към тях – твърди социологът Мира Радева, с която ще коментираме и защо в България няма усещане за общност и усещане за перспектива.
Хаосът в здравеопазването пречупваме през призмата на поредното напрежение пред здравно заведение – болницата в Пазарджик осъмна под засилена полицейска охрана, а снощи се наложи и намесата на жандармерия. Причината – жители на ромския квартал „Изток“ окупираха здравното заведение заради загинали при тежка катастрофа на пътя Братаница – Ветрен дол. Каква е ситуацията днес и може ли да се овладее агресията, често неправилно насочвана към лекарите? Ще питаме д-р Васил Вълчев, директор на МБАЛ „Пазарджик“.
Дневният център за деца с увреждания в Асеновград има нов дом. За преустройството са осигурени 100 000 лева по европейска програма – репортажът е на кореспондентката ни Емилия Куюмджиева.
И още:
Задълбочават ли се или се решават вътрешните проблеми в БСП? Има ли и колко са фронтовете в партията на социалистите? Идейни конфлиткти или личностни противоречия предизвикаха извънредния конгрес на партията? Какво реши той? Ще питаме пловдивския депутат от БСП доц. Георги Йорданов.
Поглеждаме и към Каталуния, която „виси“ между обявената независимост и замрадената от Мадрид автономия. Ще бъде ли изпратен в затвора Карлес Пучдемон и дойде ли времето на „Европа на регионите“? Разговорът ще е с политолога Калоян Методиев.
Ще говорим и за интереса към инициативата „Писател назаем“, с чиято помощ гимназисти от цялата страна се срещат със съвременни български автори.Може ли контактът с писател да се окаже решаващ за подрастващите? Как се провокира отново вече загубеният интерес към четенето? Разговорът ще е с Диляна Денева от най-големия сайт за книги и четене у нас “Аз чета”, тя е и координатор на инициативата „Писател назаем“.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..