Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доктрината за Европа на регионите създаде национализма и разпада

Днес испанският генерален прокурор Хосе Мануел Маса поиска повдигане на обвинения срещу каталунския лидер Пучдемон и други членове на неговия кабинет в бунт, противодържавна дейност и присвояване на обществени средства, за които могат да получат продължителни затворнически присъди.

Според политолога Калоян Методиев е възможно  Пучдемон да влезе в затвора. "От началото на кризата испанското правителство прави всичко, което не трябва да прави. Влезе много рязко срещу сепаратистите, употребиха сила, кралят направи разделящо изказване, отнеха автономията, а сега повдигат обвиненията. Това, обаче ще го героизира и ще радикализира настроенията в Каталуния, което ще роди новия Пучдемон".

Методиев твърди, че една от заложените бомби в развитието на каталунската криза са насрочените за 21 декември регионални избори. "Само, че час преди да обяви суспендиране на местното ръководство, сепаратистите бяха обявили независимост. Това е една от заложените бомби, защото, ако каталунците отидат на изборите, организирани от правителството, ще признаят, че са част от испанската държава. Затова въпросът е дали те ще участват в тях. Как ще реагират каталунците на отнетата независимост – това е въпросът".

Тенденцията на отделяне на богатите провинции от бедните е набрала огромна скорост, защото тя не е отскоро, тя тръгна от разпадането на Югославия и отделянето от нея на Словения, която не искаше да плаща за Македония и Косово. Моделът е същият в Белгия, в Северна Италия и на други места, но ситуацията беше катализирана от Брюксел с призива за Европа на регионите, че трябва да се дават права на културни общности и език, твърди политологът. "Брюксел искаше да надскача националните правителства и да комуникира с регионите и това е официалната доктрина на ЕС. Неговата философия е част от разпада. В същото време националните държави няма да позволят разпадът да се случи, нито пък регионите ще спрат тенденцията на отцепване, защото вече имат самочувствие, пари, използват езика си в максимална степен. Местните езици са проводници на национализма".  

Местните култури бяха поощрени от същия ЕС и затова той не знае какво да прави. В няколко държави вече се появяват статии, които питат защо Брюксел  не подкрепя каталунците, след като настояват за развитие на регионите и за защита на човешките права, каза още анализаторът.

Той е категоричен, че сме свидетели на криза след криза в ЕС и основен виновник е  Брюксел. Те отслабваха националните правителства, за да няма национализъм и да се избегнат войните. След като е разрешена автономията местните започват да се обръщат към корените си. През езика на отделните общности започва идеята за отделяне и самоопределяне. ЕС е на двете страни на проблема. Той  преодоля  гръцката, дълговата, мигрантската, украинската криза, но кризите стават все повече и  е ясно, че Брюксел няма идея какво да прави. Нужна е или реформа, или ЕС ще преживея имплозия отвътре и то заради самия себе си. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58