Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автокефалия се дава само от пълнотата на каноничните православни църкви

Нито една църква не може да даде автокефалия самостоятелно

БПЦ тръгва от слаба позиция в преговорите - иска да седне на една маса с компания, на която каза, че е лош домакин

Автономия може да даде само една църква в рамките на своя диоцез (своите териториални граници). Това означава, че нашата църква, ако прецени, може да даде автономия на която и да е от епархиите в рамките на нейния диоцез. Но това означава само в рамките на това, което имаме. Ние не можем да дадем автономия на нещо, което не е в нашия диоцез

Това коментара пред Радио Пловдив доц. Мариян Стоядинов, зам.-декан и преподавател по догматическо богословие в Православния богословски факултет на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". 

Той обясни, че точно в този контекст са вървели преговорите за автономия между Белград и Скопие. Последният диоцез, последната връзка, на трите македонски епархии е със Сръбската православна църква. Оттам нататък вече вървят преговорите за автономия. 

Снимка

Но, нито Сръбската църква, нито нашата може да даде автокефалия самостоятелно. Това просто е нон сенс, категоричен е Стоядинов. По думите му, всички трябва да вземат решение заедно

Той сравни ситуацията с една кооперация, на която може да започне ремонт, само ако са съгласни всички нейни обитатели. Не може да се ремонтира само по волята на един обитател, пък бил той и домоуправителят. 

Богословът изрази опасение от позицията, от която ние тръгваме в преговорния процес за признаването на Македонската православна църква. Той припомни, че Българската православна църква не участва в събора в Крит. 

Миналата година ние отказахме поканата на домакина като му казахме, че няма да отидем, защото е лош домакин. А сега искаме от цялата тази компания, при която не отидохме миналата година, да седнат с нас на една маса. 

Мариян Стоядинов посочи как са се водили преговорите за признаването на Македонската православна църква досега като отбеляза, че има качествено нов момент:

Досега преговорите са водени между две, дори между три страни. Защото в Македония има още един диоцез - това е Православната Охридска архиепископия, чиито предстоятел не оттегли своя подпис от Нишкото съглашение от 2002 година. Там има четирима епископи, които повече или по - малко имат своето присъствие. Говореше се, че никой не знае кога ще стартират преговорите между Македонската православна църква, Православната Охридска архиепископия и Сръбската патриаршия. Сега ние влизаме в тоя кръг. 

По думите на Стоядинов, ако се водят преговори, ние ще бъдем своего рода инициатори. На въпроса дали сме стъпка напред в ситуацията "едни народ две държави" Стоядинов обясни:

Гръцкият народ има пет църкви. Кипърските гърци има своя държава. Гърците в Крит имат своя отделна от архиепископията църква. Вселенската патриаршия е друга, Йерусалим, Александрия ... Не е фатално това, не е фатално. Проблемът е да се намери решение, в което да не сме изолирани в собствената си самодостатъчност, защото просто няма как да минем напред. Няма как да накараме другите да ни приемат, ако самите ние не се съобразяваме с тях. 

Автокефалии могат да дадат само всички православни църкви заедно, подчерта Мариян Стоядинов. Той определи като положителна стъпка връщането на нашата църква в диалогичния формат, във формалния съборен процес, който тече от десетилетия и доведе до събора в Крит, в който ние не участвахме. Ние трябва да отидем при тези, при които не отидохме.

Като нарече феномен писмото на Македонската църква до Българската патриаршия, богословът обясни, че то е в контекста на подписания между България и Македония договор за сътрудничество. Стоядинов уточни, че има и допълнителни трудности в бъдещите преговори за признаване. Нашите архиереи няма как да преговарят за името Македония. Това е политически въпрос, който сигурно ще бъде решен в обозримо бъдеще. 

Коментирайки решението на Светия синод на БПЦ с да стане "майка" на македонската църква, Мариян Стоядинов подчерта:

Във всички случаи е добре, че тръгваме.

Цялото интервю с доц. Мариян Стоядинов е в звуковия файл. 

Снимка



Снимка











Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33
Георги Харизанов

Кабинет няма да бъде сформиран в рамките на 50-то НС

Правителство няма бъде сформирано в рамките на 50-то Народно събрание. И това стана ясно още с гласуването в зала на правителството с първия мандат. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов малко преди да стане ясно, че ПП-ДБ са готови да върнат незабавно втория мандат.  Той подчерта, че правителство,..

публикувано на 18.07.24 в 10:13

Стивън Гагов, роден в САЩ, доброволец в МБАЛ-Пазарджик

Стивън Гагов е роден в американския щат Флорида. Той е на 18 години и през това лято е доброволец в МБАЛ - Пазарджик.  Решил е да стане лекар и миналата година е приет да учи биология за първите 4 години, след това ще постъпи в следващ етап. Там са нужни поне 10 години обучение за най-хуманната професия. Стивън е студент в Университета на..

публикувано на 18.07.24 в 08:25
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29