В София Институтът за пазарна икономика представя „Регионални профили: показатели за развитие 2017”.
Те са единственото по рода си изследване на социално-икономическото състояние и развитие на областите в България и се изготвя за 6-та поредна година, което позволява открояването на дългосрочните процеси на регионално ниво.
По темата за Пловдив данните представя Петър Ганев, старши икономист на ИПИ.
Тази година представянето се фокусира върху следните теми:
Икономически растеж в регионите: кои области растат най-бързо и кои не успяват да се включват в оживлението на икономиката?
Пазар на труда: къде заетостта достига рекордни нива и има ли това ефект върху демографските процеси?
Образование: от какво зависят отпадането от училище и качеството на образованието и има ли връзка между резултатите в образованието и процесите на пазара на труда?
Изследването се прави за 6-та поредна година, на фона на доста добри макроикономически показатели за цялата страна, обясни Петър Ганев. Имаме рекорден растеж (близо 4 %), пазарът на труда е в доста добро състояние - достигнахме рекордни нива, които досега не сме стигали. Безработицата падна до нивата на 2007 - 2008 г., създадени са около 150 000 работни места.
Експертът от ИПИ посочи, че тази добра картина, разбита по области, обаче показва, че добрите новини са в няколко района в Южна България и са концентрирани около по-големите икономически центрове. Над 2/3 от работните места са концентрирани в София и Софийска област, Пловдив и Стара Загора.
На практика в по-голямата част от областите предкризисните нива са достигнати, т.е. заетостта вече е на доста добро ниво. Само в Пловдив за последната година създадените работни места са около 40 000. Тъй като населението в Пловдивска област е по-малко от това в Софийско, на практика Пловдив е лидер по този показател, коментира Петър Ганев.
На другия полюс са областите, които изостават - Кърджали, Сливен, Силистра, Видин. Това са области с проблемен пазар на труда, ниска свързаност, висок дял на бедни хора. Това е провокирано от липса на инвестиции през годините.
Така че картината в страната остава двояка, но все пак общата макрорамка е положителна и дърпа всички нагоре, обясни експертът.
Петър Ганев коментира, че заплатите ще продължат да растат с по-високо темпо от 10 % на годишна база. Когато пазарът на труда е наситен, има глад за нови кадри, образовани и с квалификация, тогава единствената опция е заплатите да тръгнат нагоре, особено в частния сектор.
Причината Пловдив да е с по-ниски заплати - областта е доста голяма, обхваща и районите на Подбалкана и родопски общини. Това предопределя и средни нива на заплащане. Заплатите вече са започнали да растат и това ще продължи, обясни икономистът.
Връзката образование - пазар на труда е основна и много ясна. Факторът дали ще си беден или богат е точно образованието. Големият фокус е върху отпадналите ученици. Това отпадане предопределя бъдещото намиране на работа и изпадане в бедност. През последните години има лек ръст на отпадналите ученици, това предопределя и мерките, които предприема властта.
Слабите оценки също растат в по-слабо развитите райони. Най-добрият показател за високи оценки по български език например отново е в столицата, в Пловдив е около 8 %, а в проблемните райони като Пазарджик и Кърджали - до 15 %. Това ще "избухне" в бъдеще, защото хората с ниски оценки няма да придобият квалификация и съответно ще изпаднат в бедност.
Очакваме да видим как ще проработи дуалното образование, на което се залага много. Най-търсени професии от индустрията са хора със специфични професии, хора с компютърни знания и езикови умения.
Промишленост и високи технологии ни дърпат напред, но и добрата квалификация е много важна, коментира още Петър Ганев, старши икономист в ИПИ.
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..