Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ще получи над 4 млрд. 240 млн. лева от бюджет 2018 на ЕС

Говорим за разлика между внесените и получените пари от ЕС почти четири пъти

Европейският парламент ще одобри днес окончателно бюджета на Европейския съюз за 2018 година. Той е рекордно голям. 

Никога досега не са отделяни толкова много пари за образование, борба с безработицата - особено младежка, както  и за сигурност.

България ще получи над 4 милиарда и 240 милиона лева по междинните плащания от ЕС. 

Единственият българин, който участва в преговорния екип е евродепутатът Андрей Новаков. 

С него разговаря Живка Танчева –той казва къде е предвидено да се насочат парите за следващата година. 

Евродепутатът подчерта, че ще се работи много по-усилено за обезлюдяващите региони на Европа. Той разработва пакет от мерки, сред които преки консултанти от ЕС, които да помогат на общините от по-бедните региони за проектно финансиране.
 
Силен акцент в работата на програмите ще е намаляване на младежката безработица. Средното й ниво в държавите от ЕС е 17 %, в България тя е 12%. Няма друга държава, която толкова бързо да намалява този показател, посочи Новаков. Той съобщи, че 60 000 човека са започнали работа по линия на европейски програми. 
55 млн. евро ще са носочени за младежите и през 2018 г.

По повод на новия бюджет е особено важно да се гарантира сигурността на европейските граждани, там са насочени основните средства, но не са подценени и секторите: растеж и разкриване на нови работни места. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56