В 17 часа грейват светлините на коледната елха в Стария град. Тя е на емблематично място – Лапидариума до Балабановата къща, и украсяването й започна преди обяд.
Инициативата е на арменската общност, но идеята е всички общности в Пловдив да направят заедно нещо за своя град – всеки да донесе традиционна украса или почерпка от неговия етнос.
Грейването на елхата в Стария град слага началото на тазгодишния празник „Светлина и надежда“. Той ще бъде открит с официална церемония на Римския стадион от 18 часа.
Светлините на цифрите „2018“ по традиция ще запали почетният консул на Армения в Пловдив Ехиязар Узунян. След това започва празнечин концерт с участието на Пловдивското певческо дружество „Ангел Букорещлиев“, вокална формация на ОУ „Виктория и Крикор Тютюнджиян”, деца от руската общност и от читалище „Шалом Алейхем“.
„С празничен концерт да започнем месеца и да запалим светлината на очакванията за 2018-та!“, призовават организаторите. Празникът „Светлина и надежда 2018“ ще продължи с различни прояви до 16 декември.
Честванията на арменската, еврейската и турската общности не включват елха и украсяването й, но целта е всички хора да се обединят, обясни д-р Ахавни Кеворкян, директор на Арменския културно-информационен център.
Всичко е за хората, но ако ние хората не се научим да правим нещо за себе си, нищо няма да се случи.
Далеч сме от мисълта, че имената ни ще се чуват и ще се помни кой е сложил тази елха, но се надявам и след 100 години тя да стои и да идват хора ентусиасти, които да го украсяват и да се забавляват около нея.
Ахавни Кеворкян подчерта, че празниците са затова да събират хората.
Според нея, ако хората имат желанието, енергията, емоцията, добрината да споделят празниците си, то тогава няма да се налага да отбелязваме някакви тъжни събития. Защото в календара ще има толкова много празници, че няма да имаме време да правим войни.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..