С дантевия цитат от "Ад" - "Надежда всяка оставете ", финансовият анализатор Светозар Геледачев метафорично определи състоянието на здравната система у нас. Въпреки че остави проценти надежда за подобрение, което очаква от новия здравен министър, именно защото е финансист. Само така може да се подобри нещо в здравеопазването ни, от което се оплакват всички.
Здравната ни система от години е като каца с мед с пробити дупки, които не могат да се запълнят.
В системата на здравеопазването трябва да преобладават икономическите лостове, защото всеки проблем- човешки, житейски, обществен, или държавен, се решава с икономически лостове. Няма такъв проблем, който да не може да се реши със средства, заключи още Светозар Гледачев.
По думите му сегашният министър Кирил Ананиев ще реши правилно и точно разпределенето на партие, а това е най – важното. Аз съм сигурен, че той знае как да се подобри системата, в която се има милиарди левове, а те генерират големи интереси, смята Гледачев .
Незначителни от общата сума за здравеопазване са 25-те милиона лева за нови лекарства, които въпреки президентското вето, парламентът отряза, коментира Гледачев. 25 млн лева за България са никакви пари, но това не решава също така и никакви проблеми. Затова трябва да се поставят тези проблеми, защото здравето на хората е най-важното в една държава, но не това е начинът, чрез отпускане на пари за решаване проблема със здравето на хората. Много е сложен този проблем, но истината е, че трябва цялата система на здравеопазването да се промени, да се промени коренно, защото в момента тя е една каца без дъно с много дупки, в която колкото и да наливаш пари, те никога няма да стигнат.
От времето на Тодор Живков досега пари за здравеопазване са над 15 пъти увеличени, а ефектът не е обозрим, хората са недоволни, болниците са недоволни, всичките са недоволни. Т. е. самият начин на разпределение на средствата е грешен.
В системата на здравеопазването бюджетът е 4 милиарда и половина. Себестойността на тази здравна услуга като махнем заплащането на специалистите, печалбата на лекарствата и разни други е някъде около един милиард и половина. Значи около 3 милиарда генерират икономически интереси в смисъл, че един лекар може да взима 100 лв, друг да взима 100 хиляди, т. е. всичкото това са печалби, доходи, преразпределение – затова там борбата е канска и жестока.
Но това, нека да върнем малко топката, не е само в България. В света се смята, че фармацевтичната индустрия е генерираща заедно с военната най-високите норми на печалба. Така че какъвто е проблемът тук, такъв е проблемът по света. Между другото няма идеална здравна система, няма държава, която да е изградила идеален модел и да каже „е, това е моделът”. Всички са недоволни от техните системи. Но на Холандия, Финландия на тези държави здравните системи са много добри. И един прост принцип, който трябва да се спазва е, че парите на всеки, трябва да му се отделят в отделна сметка и той да решава как да ги разходва. Сега всеки казва „Аз се осигурявам”, но той не знае, че с неговите 18 лв, между другото това е най-малката осигуровка на месец, това не може да му поеме никакво здравно осигуряване. А когато ти вземат повече пари ти може да си ги разходваш както искаш и тогава няма да има надписване на сметки, няма да има точене, в България има 1 милион неосигурени, защото е по-изгодно да си неосигурен.
За бюджетния излишък от 2,3 млрд лв – много или малко е ? От много години бюджетът се прави подценен, в смисъл такъв, за да може да се преизпълнява. Целта е винаги да се преизпълнява бюджетът, защото бюджетът се гласува от Народното събрание, но преизпълнението се изразходва от съответните министерства и Министерския съвет ги разпределя т. е. ти имаш свободата да ги разпределяш тези пари и да ги наливаш там, където трябва, а това зависи от политическата сила.
Както виждате, едни са в министерството на войната, те искат за самолети, пари за това и онова. Те надигат вой – здравето е важно, но ако ни окупира друга държава, или Турция ни погълне, както ни плашат и т. н., и т. н. или ако марсианците ни нападнат, ние с какво трябва да се защитим. Така че аргументи всеки може да изкара, въпросът е първостепенни и третостепенни кои са. Имам надеждата, че в системата на здравеопазването трябва да преобладават икономическите лостове, защото всеки проблем човешки, житейски, обществени и държавен се решава с икономически лостове. Няма такъв проблем, който да не бъде решен с пари или със средства. Така че сегашният министър, който не е лекар, няма да изпада в зависимости, а напротив ще реши правилно и точно разпределението на парите, а той е най-важното. Аз съ сигурен, че той знае как да се подобри системата. И второ, в България докато нещо не се развали тотално не се оправя. В България винаги закърпваме положението отчасти – тук по малко, там по малко. В България винаги закърпваме положението отчасти и докато съвсем не опре ножът до кокала нищо не се оправя.
За делото КТБ, което започна с фалстарт, Гледачев заяви, че то ще продължава да се точи, за да се прикрият следите. И прогнозира, че това ще продължи минимум 10 години. И ще "глътне" много повече от над 4-те милиарда от КТБ.
В България нали разбирате, това не е първият случай в нашата нова история, в Третата българска държава има няколко грандиозни крадения на пари и винаги трябва да има медиен скандал, за да може да си прикрият следите. В момента всички се вторачваме. Аз още от първия ден, още от 2014 г. казах, че минимум `10 г. ще се точи този мазол, този наболял проблем КТБ. И виждате, вече минаха 4 години, влизаме в петата, а това дело ще се точи поне 3 – 4 години.- тоталните загуби ще са над 10 милиарда, но не само първите, пряко ограбени от банката, но и косвените – спирането на работата на фирмите, изобщо много са косвените загуби и т. н. всеки гледа като лешояд да вземе парче от баницата, наречено КНТБ. Още дълго време ще си говорим и това е един прах в очите – всички знаем истината, а тя няма да бъде установена.
Като следваща корупционна схема, финансовият анализатор прогнозира предстоящото поскъпване на водата.И може би това ще бъде най-голямата корупционна сделка, защото ще е най-голяма и най-масова. Могат да решат проблема, но не искат. Защото много по-лесно е да наливаш пари в една нереформирана система- същата, каквато е в здравеопазването.
Цялото интервю със Светозар Гледачев е в звуковия файл.
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..
Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...