Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Костадинов: Договорът с "Витоша ски" трябва да бъде разтрогнат

Ще упражняваме политически натиск, за да върнем отново планината Витоша на софиянци. Това подчертаха по време на кръгла маса по темата извънпарламентарни партии, сред които ДСБ, „Да, България“, „Зелените“, ДЕОС и БЗНС. Това е втора поредна дискусионна среща, който се организира, а намеренията са обсъжданията да продължат, докато не се стигне до решения. Макар да бяха признати положителните стъпки в тази посока - назначаване на специална комисия с представители на Столичната община и на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор за обследване на лифтовите съоръжения, бе посочено, че все още липсват правни действия, които да изяснят казуса.

По време на кръглата маса, провеждаща се под наслов „Да си върнем Витоша“, беше изказано мнението, че повече от 10 години Столичната община и Столичният общински съвет не предпримат никакви действия, за да подобрят експлоатацията на съществуващите съоръжения и транспортното придвижване до планината.

Сн. Златина ЙовковаЮристът Любомир Костадинов изтъкна, че е притеснително поддържането на тезата, че актуализирането на Плана за управление на Природен парк "Витоша" би разрешило модернизирането на лифтовете. По думите му, като управленски документ планът няма функцията да премахне сегашните стари съоръжения. Костадинов добави, че и сключеният приватизационен договор между „Витоша ски“ и Столичната община трябва да бъде разтрогнат, тъй като не се изпълнява по отношение на инвестициите в дълготрайни материални активи, каквито са именно лифтовете.

Временната комисия към Столичния общински съвет, създадена преди две години, след като дете падна от една от кабинките на Симеоновския лифт, и която допълни предназначението си за решаване на всички натрупани с годините проблеми, излезе преди два дни със становището, че ще бъде проверено състоянието на лифтовите съоръжение. Според заместник-председателя на общинския съвет Иван Велков, част от оправданията да не могат да се предприемат последващи стъпки за Витоша, са в невъзможността Столичната община да претендира като собственик на земята и съоръженията:

Разпродадените преди години и съоръжения, и хижи, и собственост са довели до там, че Столичната община, на чиято територия се намира природния парк, е с най-малко права да използва настоящата нормативна уредба и да настоява за това, което всички граждани, а и немалка част от общинските съветници също искат. Без комплексна работа с Министерството на околната среда няма как да се реши с магическа пръчка нещо, което е наслагвано, може би съзнателно, с години. 


Скоро предстои още едно заседание на Временната общинска комисия за Витоша, на която са поканени представители на „Витоша ски“ и на природния парк, за да се изясни какво точно представлава актуализирания план за управление, като срещата най-вероятно ще бъде публично достъпна.

Комисията бе създадена преди две години след като дете падна от една от кабинките на Симеоновския лифт. Нейното предназначение бе допълнено със задачата за решаване на всички натрупани с годините проблеми.

Представителят на фирмата собственик на съоръженията на Витоша Радослав Пеев обясни по-рано пред Радио София, че преди две години са обявили конкурс за наематели на съоръженията на Витоша или за консултант, който да каже как да се обновят съоръженията при сега действащата нормативна уредба, но такъв човек досега не се е появил. Според Пеев сега действащият План за управление на Природен парк "Витоша" и Законът за горите пречат на фирмата да обнови съоръженията, да ги оптимизира и да предложи съвременна туристическа услуга.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!