Община Стамболийски обмисля свикването на местен референдум за добива на баластра в землището на местността „Узунпара“.
Според Мавродив сагата продължава от 11 ноември миналата година като на няколко пъти фирмата „Балистриери“ незаконно е добивала баластра в землището без необходимите разрешителни и при положение, че земята е публична общинска собственост, попада в Натура 2000 и няма концесия и ОВОС.
След сигнал до всички институции работата е спряна, но е регистриран и втори опит за добив. Общинският съветник твърди, че продажбата на концесията от фирма „Агроерг“ на „Балистриери“ на Костадин Филипов е незаконна, защото „само органът, който издава концесията може да смени собственика, а това е Министерският съвет. Освен това нямат разрешение за добив от местния парламент, земята е публична общинска собственост със земеделски статут, а за да има добив на инертни материали трябва да бъде променено предназначението.
Мавродиев разказа, че след като неколкократно добивът е бил спиран концесионерите закупили терен от 5 декара ниви с пшеница и отново влезли с багерите „да копаят“. На втори януари влязоха в този имот, взеха да вадят баластра без да е сменен статута на имота. Имотът им е частен, но предназначението му е нива. Те трябва да променят статута и задължително да поискат от община Стамболийски разрешение за дейността.Земята ни е прекалено скъпа, това е основен наш поминък. Няма разминаване между позицията на МОСВ и общината. Тези хора не са концесионери, нямат ОВОС, ние сме изправени пред екологична катастрофа.
Пред Радио Пловдив Сашо Кестебеков – геолог и представител на концесионното дружество, заяви, че добиването на баластра в землището на местността „Узунпара“ е спряно, докато фирмата – концесионер не изпълни всички законови изисквания за работа в кариерата. Той обясни, че в момента изчакват промяна на статута на земята от земеделска за добив на баластра.
Дейността е законна и това е констатирано от РИОСВ-Пловдив. Има сключен концесионен договор, договор за рекултивация, ОВОС, в ход е процедура за промяна на предназначението на земята. Всичко сме рекултивирали, изкопаната част е върната и площта е заравнена. Сега очакваме промяна статута на земята от земеделска в земя за кариера. Макар концесионният договор да е от 2007 година теренът не е експлоатиран, защото нямаше собствен имот.
Кестебеков твърди, че не може да разбере основанието на хората да протестират. Чакаме да получим промяната в предназначението на земята и няма да докосваме чужди имоти. Ние изцяло ще узаконим дейността и няма да правим стъпки за добив преди това.
По думите му поставения от община Стамболийски пътен знак, с който се ограничава достъпа на камиони над 7 тона е незаконно поставен. До момента няма случай на черен път да се слага ограничителен знак.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..