В програма "Точно днес" на Радио Пловдив представяме нови и интересни факти около Голямата базилика в Пловдив.
Николай Шаранков е преподавател в СУ "Св.Климент Охридски", асистент по история и историческа граматика на класическите езици. Той разказа, че предстоят сондажи на територията на Голямата Базилика, за да се докаже, че под сега разкрития храм има друг античен с по-ранна датировка. Основите на тази значителна сграда са били използвани от Базиликата.
За това свидетелстват два надписа, разчетени от епиграфа. Единият започва с думите "за здравето и спасението на императора", другият е голям списък с членовате на герусията. Това е организация, която се е занимавала с култа към римския император и е била само на богати хора в древния Филипопол.
В Голямата базилика беше разкрит един езически олтар в северната страна от края на II век и началото на III век, който има издълбани лампи, съобщи още Шаранков. Той смята, че има прием между езическия култ и християнската базилика. Върху този олтар има един езически надпис, който не се вижда добре, но е посветен на много богове.
Шаранков припомни, че от Голямата базилика най-интересният надпис от IV век е в една от мозайките, който съобщава епископа на Филипопол, основен градски магистрат и това е Маркиан. Също така има данни за друг епископ Македоний, това са двама неизвестни до този момент епископи на града.
Николай Шаранков съобщи, че през 2018 година ще работи и на Голямата Базилика, и ще допише книгата "Античните надписи от Филиполол".
Припомняме, че епиграфът разчете надписите на Античния театър през 2017 година. http://bnr.bg/plovdiv/post/100765791/razchetoha-ranen-nadpis-za-filipopol-spored-koito-antichniat-teatar-e-po-dreven
В началото на януари 1896 година една фотография е публикувана в най-големите вестници по света и за дни обикаля земното кълбо. Това е снимка на невидимото. Изображението представя изящна женска длан, но без плътта по нея – виждат се само костите и венчалния пръстен. Ръката принадлежи на Анна Берта Лудвиг, съпруга на немския учен Вилхелм Рьонтген. Той..
Майските културни празници 2025 година се откриват тази седмица в Асеновград . Събитията започват от сряда, 7-ми май. Организатор е общината, заедно с музикални и театрални състави и изявени асеновградчани-творци. Има запазени три дати в календара – 24, 25 и 26 май, когато в Асеновград изпращат абитуриентите с празнична церемония на..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 03.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърнест Хемингуей. Пролетни води. 96 стр., ок. 2А, Фрея, 2025. Уди Алън. Пълна анархия. Голямото завръщане. 202 стр., ок. 5А; и Странични ефекти. На гребена на вълната. 202 стр., ок. 5А, Кръг, 2025. Салман..
Мъдрост, остроумие, хумор - това са пословиците и поговорките. Няма как да отречем, пребогати сме на тези народни изречения. Та как ни рисуват? И защо след като сме достигнали до такава мъдрост, че "Кладенец не се комае, когато ожаднееш", месец след мезец, година след година, век след век - все това правим. С проф. Мария Шнитер се питаме народът..
Виртуозният пианист Михаил Плетньов представя два концерта на Шопен тази вечер в Дома на културата „Борис Христов“. Заедно с него на сцената излиза и оркестъра на Опера Пловдив. Диригент ще бъде Диан Чобанов. Михаил Плетньов е направил промени по оркестрацията на Шопен.