Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Корупцията е глобално явление

Не трябва да смесваме представянето на доклада „Борба с корупцията - от обещание към действие“ в Брюксел и в България, защото това са две отделни събития. Той е писан в България и има два основни центъра – борба с корупцията в България, а другият -  борба с корупцията на ниво ЕС.  Посещението у нас на Ска Келер бе повод да го представим, заяви юристът Александър Кашъмов от програмата „Достъп до информация“ – автор на доклада „Борба с корупцията от обещание към действие“.  

По думите му,  у нас усилия за борба с корупцията се полагат повече от 18 г. 

За съжаление,  има много написани закони, които обаче не се прилагат ефективно. Вместо държавата да поеме подадената топка след разследванията на водещи журналисти и да продължи разследванията, се случи обратното и държавната машина  се впрегна да смаже медиите, които са демократични. Беше впрегната в работа по клеветническа кампания една група приятелски медии, които притежават  ниво на журналистическа етика  под екзистенц минимума, но от друга страна, получават охолно пари и от българския,  и европейски данъкоплатец чрез българските министерства. Сами по себе си, това са сериозни проблеми свързани с корупцията и борбата с нея , подчерта Кашъмов.  

 Кашъмов заяви, че корупция има навсякъде и затова ние трябва да се борим с нея.

 Не трябва обаче да си затваряме очите пред нашия собствен национален проблем. Големият ни проблем в България е, че ние не борим активно коупцията, въпреки че се направи много. Всяко следващо Правителство вместо да сложи тухла след тухла, тя маха предишната. Така къща не се гради, нито  система за борба с корупцията.

Днес от жълтите медии дойде дезинформация.  Христо Иванов, бившият правосъден министър, когото аз много уважавам, няма нищо общо с този доклад. Ад благодарих на всички, които помогнаха за доклада. Христо Иванов направи сериозни опити за реформа в правосъдната система и дано да имаме някакъв положителен резултат от това.

Според Кашъмов примери за ефективна борба с корупцията могат да бъдат дадени много.  Той посочи, че когато говорим за т.н. възприятие на корупцията,  България е на едно от последните места. Скандинавските страни и държавите от Западна Европа имат много ниска степен на нетърпимост, защото те имат превенция срещу корупцията на ранен етап. В България системата за превенция и борба с корупцията не само, че не е силна, но тя беше допълнително отслабена, когато бе приет през януари  антикорупционният закон. Тогава  120 000 държавни служители бяха изхвърлени в задния двор от законова разпоредба.

Борбата с корупцията се сведе до отнемане на имущество и подслушване на неудобните. За съжаление, ние имаме една наистина объркана система за борба с корупцията и се надявам това да бъде променено.

Корупцията не е национално или местно, а глобално явление и ако ЕС не положи съществени усилия за следене и борба с корупцията във всички държави-членки и същевременно – в собствените институции, тогава няма да имаме сериозна гаранция за това, къде отиват парите на средния данъкоплатец.

Гражданите на ЕС трябва не само да могат да работят всеки ден за своя залък, но и да знаят средствата, които се преразпределят, къде отиват.

Един от големите проблеми в България през последните години е, че няма прозрачност в намеренията на управляващите, а също  и обществено обсъждане по важните за обществото теми. Дебатът трябва да е широк и Правителството не трябва да е участник в него, като се противопоставя на някоя от групите, а да бъде модератор на този диалог. Трябва да се изяснят фактите, да се види  какво мислят хората и обществото и тогава да се вземат решения за  строителството на Пирин. Да, вярвам, че Правителството може да бъде модератор в този диалог.

Що се отнася до референдума, обикновено това е крайна мярка, защото има неща, които са „за“ и такива, които са „против“. Невинаги по време на референдум има обаче широк дебат.  Може да има референдум, но трябва да има и широка информация преди дебата. За да може гражданинът да отиде и да даде своя сглас, той трябва да има информиран изобр, а за да има има информиран избор, той трябва да има информация, заяви още Александър Кашъмов.

Цялото интервю е в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48