Театър, който трябва да подготви общественото мнение за национализацията на ЧЕЗ, така определи ставащото икономическият анализатор Красен Станчев. Този спектакъл, според него, има много непредвидени последици. Надеждната е тези, които са обещали финансиране да приемат такива маневри, каквито правителството предлага, включително и отказ на Върбакова от участие в сделката.
Това е не нито кулминация, нито край на спектакъла, а само пореден епизод, но цялото разиграване ще вдигне цената на сделката и от друга страна ще създаде изкушения за правене на политика през цените на тока.
Красен Станчев допуска, че компанията на Гинка Върбакова е поставена за параван за други идеи - да се вземе нещо като държавно или да се даде на някой друг, който да владее части от енергетиката, но без да е се показва на светло.
Анализаторът смята, че развитието на целия сценарий ще доведе до увеличаване на зависимостта на българската енергетика от руските пари. Сега тя е около 75 процента, а ще доближи 90%.
Възможното развитите - предстои прехвърляне на собствеността върху ЧЕЗ върху избрано от правителството дружество. Ако започне и възстановяване на АЕЦ “ Белене“ тези, които кредитират проекта - "Росатом" и техните кредитори ще придобият и НЕК и БЕХ, защото проектът няма де се реализира, а кредиторите ще искат възстановяване на парите си. Две са възможностите да го направят - нови глоби през арбитража или придобиване на получателя на кредита.
Това, което става в момента ще се преподава в учебниците, като нещо, което не трябва да се прави, смята Красен Станчев.
Цялото интервю с него чуйте в прикачения звуков файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..