Данните от нашия анализ ясно показват, че държавния стълб на пенсионното осигуряване се намира във фактически фалит. Държавен фонд "Пенсии" към НОИ страда от огромен дефицит, който за 2018 г. се очаква да бъде над 3,9 милиарда лева, заяви в интервю за Радио Пловдив главният икономист на Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) Георги Вулджев.
Една от причините дългът непрекъснато да нараства се дължи на самата структура на фонда, тя разчита настоящите работещи да изплащат пенсиите на сегашните пенсионери. Когато има застаряващо население, както се случва в България през последните години, се получава голям проблем.
Така системата ще се срути под собствената си тежест - не може един работещ да издържа хем себе си, хем семейство, хем пенсионер. Затова има нужда от реформа, каза още Георги Вулджев.
Кога ще се случи съотношението 1:1 работещ - пенсионер, може би още в близките 10 - 20 години и дефицитът ще стане още по-голям, посочи той.
Проблемът се корени в механизма, по който оперира държавен фонд "Пенсии". За да се подобри системата, трябва да се мине изцяло на пазарен принцип - осигурителните вноски не се изхарчват веднага, а се натрупват и инвестират. За целта трябва много сериозни политическа воля и обществен ресурс, но трябва да се случи, иначе няма ресурс дори и за ниските пенсии.
Частните фондове също имат проблеми, но те са по-малки и по-лесно решими. Хората трябва да имат по-голяма свобода къде да внасят своите вноски за пенсия - сам да управлява своите спестявания и сам да решава какво да се случи с тях, посочи още икономистът.
За продажбата на ЧЕЗ:
Начинът, по който държавата се опитва да се намеси в тази сделка, със сигурност е грешен. Държавата трябваше да влезе в своята роля на регулатор, както е по закон. Ако след сделката се установят нарушения, се налагат санкции на ЧЕЗ или на "Инерком". Сега държавата грешно се намеси като участник в сделката. Енергетиката се нуждае не от национализация, а точно обратното. Това изпраща много лош сигнал за инвеститорите и ще има още по-малко чужди инвестиции, коментира още Георги Вулджев.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..