Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срещата във Варна не отбеляза голям пробив

След срещата на върха във Варна между ЕС и Турция, разговор на Елена Крушкова с Весела Чернева, директор на Европейския съвет за външна политика в София.

Ще продължи ли диалогът, какви ангажименти бяха поети, каква е ролята на България по-нататък, с оглед на статегическото географско положение на страната ни и председателството на ЕС?

Акцентът до голяма степен е снимката на лидерите. След нея ще последват вероятно и други срещи. Най-важното е, че се създаде началото на един процес, който изглеждаше доста невероятен преди месеци. В интерес на истината действията на Турция миналата седмица в Средиземно море по отношение на Кипър, и провеждащите се там сондажи, също и по отношение на Гърция, заради двамата гръцки войници, които са в турски плен изглеждаше, че тази среща можеше да не се състои. Самата среща е достатъчно събитие, което да бъде отбелязано.

Мисля, че става дума за разговор в две различни плоскости. ЕС говори за човешки права, за спазване правата на журналисти, съдии и всички, които заради извънредното положение са в безкраен арест, без процес. Турция не смята, че извънредното положение е проблем. Вероятно ще го запази до изборите през 2019-та година. Разговорът между ЕС и Турция, дори когато става дума за една и съща тема много често върви на съвсем различни нива.

Факт е, че Турция е буфера за ЕС по отношение на войната със Сирия и Ирак. Това е нещо, което не може да бъде подценявано. Турция квалифицира кюрдските бойци като терористи. За страните от ЕС кюрдските общности са важна част. Въпреди тази разлика, Турция има важна роля за спирането на тероризма и преминаването на терористи от Близкия Изток към Европа. 

Интервюто с Весела Чернева е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49