Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Технологиите обединиха света, но не сме готови да живеем в него

Става дума за пари в случая "Скрипал" и изгонването на посланици

Темата сигурност, реациите на Европа и света към случая "Скрипал", и докато България обмисля позиция, има нова версия за отравянето на двойния агент - говорим с проф. Димитър Йончев, експерт по сигурността.

Проф. Йончев каза, че според него нищо няма да приключи с този случай.

Димитър Йончев: Случаят „Скрипал” е битка по пътя. Обстановката върви в едно такова направление вече повече от 15 г., започна с една демонизация на Русия и това няма да приключи с този случай, няма значение какъв е случаят. Но вие сте права, че трябва да се погледне по-надълбоко, защото за съжаление се оказа, че света не беше готов за падането на Берлинската стена.  Пазарът изведнъж стана световен, много дръпна напред, технологиите обединиха света, но ние, хората, не сме готови да живеем обединени в него. Първите десетина години комунизмът беше изхвърлен от сцената на Европа и Съединените щати се настаниха в сърцето на Европа. За първи път в историята  имахме морска сила, която да стои в центъра на стара Европа, но Русия взе да се връща като въоръжена сила в играта, опитва се да възстанови някои позиции в Близкия изток и започна този процес на демонизация, хич не беше свързан с комунизъм, а чисто и просто с геополитическо съперничество и понеже новите съюзници на Европа и на НАТО бяха бившите съюзници на Съветския съюз, сиреч на Русия, обстановката се изнерви много и както виждате в момента целият свят е настръхнал. Тук има едно геополитическо съперничество във връзка с промяната на статуквото, което от стотици години е било в Европа – тукашни империи са командвали по един или друг начин европейския континент. Сега се появи външна сила и всичко се пренареди, пренамества се, не е намерило устойчивите си орбити, цялата ни надежда да останем на нивото на словесните и на дипломатическите борби така обнадеждават ме думите на американския президент, който се опитва да погледне трезво в отговор на това, че Путин е убиец.  В общи линии политиците винаги са се занимавали с ежедневието, със злобата на деня, каквато и да е тя, под носа им се променя света. Малко са политиците, които могат да погледнат надалеч, но поначало им е трудно, защото тяхната професия е трябва да решаваш ежедневието. Всъщност, животът ни се гради от такива тухлички и най-накрая се оказва, че сме изтървали нещо голямо. В случая изтървахме да намерим друг път на живот след падането на Берлинската стена, а не този на конфронтацията. Много хора загинаха оттогава, много ценности се унищожиха, а иначе по цялата тази територия, където върви този сблъсък, народите се разделят на две, коментарите в мрежите са крайно противоположни, излиза на повърхността, така да го кажа, драчливостта – способността на хората да се дразнят, да се нападат, което не е здравословно. Сегашният свят ни хвърля едно предизвикателство да живеем заедно, а ние си заравяме главите в това, което винаги сме знаели – да се нападаме взаимно. Тъжна картина...

Много странна е тази солидарност на ЕС с Великобритания, тя напуска съюза, а иска да бъдем солидарни, техният егоизъм винаги е бил водещ - английският, и ние трябва да се учим от него, каза още проф. Йончев. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12