Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сърцето на българите в чужбина е верният ритъм за нашите сърца

| обновено на 06.04.18 в 11:59

Каквото и да се разказва за събития, храмове, исторически спомени - в центъра на всичко е човекът. Думите са на режисьора на филма "Екзархията - българското сърце в Истанбул" Стилиян Иванов, с когото разговаряме в утрото на Разпети петък. 

Документалната лента разказва за живота в неделното училище, за реставраторите на храма, за усилията на българската общност да се съхрани.

Българите, които живеят зад граница не разчитат на никого, просто работят и следват каузите си въпреки нищожната финансова помощ на "майка България". 

Ние, които живеем тук, сме замърсени в общуването с нашите корени, потопени сме в ежедневието и затиснати от него забравяме, че сме отговорни да запазим и другото, различно от прехраната.

Сърцето на българите в Истанбул бие във верен ритъм, спрямо който ние трябва да настроим нашите сърца, казва авторът.

Против съм "копи- пейст" на ритуалите, които особено деца повтарят в храма, само за да угодят на родителите си. Човек не се учи на вяра, познанието е преди нея. Човек трябва много да знае, за да разбере истински в какво вярва. 

Познанието винаги носи радост, понякога се налага с блока да се разделим от някои свои представи и да изживеем катарзис.

Човекът днес е това благодарение на Просвещението и на хилядите хора, които са дали дори живота си за своите убеждения. Религията и вярата нямат много общи неща. Много открития са направени от хора с огромна вяра, но далеч не религиозни.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44