Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50% от пенсионираните след 2021 г. ще получат по 30 лв. от УПФ

Според Иван Нейков в следващите 10 години вноските за пенсия трябва да растат

Анализ на структурата на осигурените в универсалните пенсионни фондове, в които се осигуряват лицата с трета категория труд показва, че 70% от пенсиониращите се в периода 2021 г. - 2027 г. не биха осигурили пенсия в размер от 50 лв. 

 "Нещо повече - 55 % от първите кохорти пенсионери биха получили пенсия в размер, ненадхвърлящ 30 лв. (през 2021 г. или следващите години). Всички тези лица са осигурявани на доходи между минималната работна заплата и средния осигурителен доход за страната в периода 2002 г. - 2017 г. Голяма част от тях имат и неритмични постъпления на вноските в УПФ", сочат данните на социалното министерство.

Коментар на данните от документа направи бившият социален министър Иван Нейков. Ето част от тезите му:

Трябва време

От днешна гледна точка, когато кажем 30 лева, 50 лева пенсия звучи не ентусиазиращо, меко казано звучи странно. Странността идва от това, че ние сравняваме примерно 30 г. трудов стаж по първия стълб, т. е. пенсията, която получаваме от НОИ, с 20 г. внасяне на осигуровки във втория стълб. Заедно с това в първия стълб сме внасяли осигуровки от 36 % в един период, досега са към 18 %, говоря за солидарния стълб в НОИ и сме внасяли вноски от 2 до 5 % във втория стълб. Заедно с това има дълги периоди от време, в които по една или друга причина, най-често човекът не е виновен затова, но не са му внасяли осигуровки във втория стълб, т. е. става дума за две различни финансови натрупвания и от тук идва осезаемата разлика в парите, които се изчисляват за пенсията по първия и по втория стълб. Няма как ако аз имам примерно натрупвания от порядъка между  4 и 5 хиляди лева във втория стълб  след това да получавам по 300 лв месечно до живот пенсия от този стълб. Онова, което не достига на втория стълб, за да стане пенсията наистина такава представителна липсва му времето. Натрупванията там започнаха от около 2000 – 2001 г. и в крайна сметка те са все още малко като размери, за да могат да осигурят една голяма пенсия. Това в момента някак си се вменява, усещането ми е, че се вменява във вина на втория стълб – ти защо не даваш 300 лв пенсия, ами примерно даваш 50 лв.

Виновни са политиците

Много хора единствените спестени пари, които имат са парите точно във втория стълб, така че това не е минус, това са пари на хората. На всичкото отгоре те се управляват, докато парите в НОИ не се управляват, в НОИ не носят на хората допълнителни приходи. Но какво има в първия стълб, нещо, което хората очакват и от втория?  Очакват, че ще дойдат следващите избори, ние горе долу през година правим избори, и всеки, който иска да бъде избран си разкъсва ризата и казва „Аз ви обещавам увеличаване на пенсиите.”, след което отива и се разпорежда на НОИ през парламента „Вдигайте пенсиите!” Това не може да бъде направено за втория стълб, защото във втория стълб парите са на хората. Всъщност така стана през последните години, че парите в първия стълб на практика се управляват от политиците, водени от някакви конюктурни интереси. Това съсипва всяка пенсионна система, когато се превърне в заложник на политически боричкания.

С ниски осигуровки - няма високи пенсии

Тази концепция ни казва – колкото си внесъл толкова ще получаваш, в зависимост от твоя принос – това са твоите пари, които ти си избрал да инвестираш в един или друг  пенсионен фонд. На практика това са твоите пари – от тях ти ще получаваш нещо, което сам си внесъл. Това ни казва тази система. Това са лични пари на хората.  Отново искам да ви подчертая – как ще получим голяма пенсия, когато имаме малки осигуровки. Ние в продължение на много години намалявахме вноските в първия стълб с твърдението, че това ще осигури работни места, ще осигури повече приходи в първия стълб.  Уви, оказа се, че не е така. Заедно с това ние забавихме и променихме схемата, по която трябваше да растат осигуровките във втория стълб, т. е. парите, които се натрупват по личните сметки на хората да нарастват. И това не направихме. В крайна сметка ние осигурихме по този начин, с тези грешни стъпки осигурихме дефицита в първия стълб, тъй като парите в момента за пенсии идват не от вноски, а от  данъци и заедно с това намалихме парите на хората във втория стълб, в резултат на което сега им казваме „Вижте, получавате 30 – 50 лв пенсия и затова е лош вторият стъл. Няма как, няма как, разбирате ли, няма как да няма вноски, а да има пенсии. Затова моята теза е, че наистина през поне следващите 10 – 15 г. трябва да има механизъм за поетапно нарастване на осигуровките и в първия, и във втория стълб, за стигнем до целта, която всички искат – и това са големи пенсии. Няма как с ниски осигуровки да има големи пенсии.

Цялото интервю с Иван Нейков можете да чуете в прикачения файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37