Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботите не са заплаха, те ще бъдат другото ни лице

По стратегически изследвания на развитите икономики към 2040 та година 47 % от индустрията ще е роботизирана. Роботите ще са там, където ние хората не можем да бъдем и ще са наши основни помощници. В това е убеден академик Чавдар Руменин – директор на института по роботика към БАН.

Преди ден БАН представи първите два хуманоидни роботи в България. Роби и Роберта. Те пишат, пеят и обучават деца, особено със специални потребности. След презентациите почиват и зареждат батериите, а в разговор с академик Руменин си представяме света след три десетилетия и професиите на бъдещето, за които все още не подозираме какви ще бъдат, а камо ли да се подготвяме за тях

Не споделям идеята, че роботите ще ни завладеят, ще предизвикат война. Не, те ще са другото ни лице и ще са наши помощници. Това се отнася и за био-  и наноробитите, които на генно ниво ще ни помогнат да сме по- здрави и по- адекватни на средата.

Нашата страна изоства в резвитието на  роботиката в сравнение с развитите страни, а бяхме 6-та сила в света, припомни академик Руменин. Според него със стабилния ръст на икономиката и при формулираните и от държавата на проблема с недостига на работната сила се отваря ниша за внедряването на роботите в производството и различни други дейности.

Роботите няма да проблем за пазара на труда, няма да се застрашат професии.

Роботите са стриктни, неподкупни и ще си изпълняват задълженията, в този смисъл могат да заместят надзирателите, например. Ще се родят и нови професии като обучител на роботи.

Акад. Руменин настоя за изработване на национална стратегия в областта на роботиката.

Трябва държавна политика. Роботите не са евтино удоволствие, но след време с развитието на технологиите това ще се промени.

Роботиката няма алтернатива и ние трябва да създадем база, за да сме адекватни на условията в света.

Само черногледци не могат да оценят, че нещата в страната се съживяват. И трябва да се подпомогнат от науката. Данъкоплатците трябва да се убедят, че парите за наука отиват по предназначение.

Наука се прави с оптимизъм.

Чуйте цялото интервю с акад. Руменин в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р Кабаиванов..

публикувано на 18.07.24 в 13:33
Георги Харизанов

Кабинет няма да бъде сформиран в рамките на 50-то НС

Правителство няма бъде сформирано в рамките на 50-то Народно събрание. И това стана ясно още с гласуването в зала на правителството с първия мандат. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов малко преди да стане ясно, че ПП-ДБ са готови да върнат незабавно втория мандат.  Той подчерта, че правителство,..

публикувано на 18.07.24 в 10:13

Стивън Гагов, роден в САЩ, доброволец в МБАЛ-Пазарджик

Стивън Гагов е роден в американския щат Флорида. Той е на 18 години и през това лято е доброволец в МБАЛ - Пазарджик.  Решил е да стане лекар и миналата година е приет да учи биология за първите 4 години, след това ще постъпи в следващ етап. Там са нужни поне 10 години обучение за най-хуманната професия. Стивън е студент в Университета на..

публикувано на 18.07.24 в 08:25
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29