Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БЛС искат ясни критерии за орязване на болничните легла

Всяко седмо болнично легло у нас трябва да се съкрати – това предвижда нова версия на Националната здравна карта.

В нея е записано, че общо 32 913 легла за активно лечение са необходими за удовлетворяване потребностите на населението от болнична медицинска помощ. Общият брой на леглата за активно лечение в цялата страна обаче е 38 803. От направения анализ става ясно, че през 2017 г. за осъществяване на медицинските дейности в 28-те административни области са били необходими общо 24 723 легла. Това означава, че проектът на НЗК предвижда с 8190 повече легла за активно лечение, за които НЗОК ще сключва договори с болниците. По темата – интервю с доктор Галинка Павлова, заместник-председател на БЛС.

Предвижда се да бъдат съкратени около 6000 легла, не това е голямата драма. По-важно е - как ще се разпредели намаляването на леглата по регионален принцип и по лечебни заведения.  Дали някои региона няма да останат без достатъчно болнични легла, което силно ще ограничи достъпа на пациентите до медицинска помощ?, коментира доктор Павлова. Тя уточни, че БЛС ще излезе със свое становище за Националната здравна карта, но след като види становищата на регионалните колегии.

Доктор Павлова подчерта, че изключително важно е и разпределението по нива на компетентност.

Забележете, в момента така е направена наредбата, че нивото на компетентност се определя от брой лекари, които работят в дадено отделение. Те биха могли да работят и да не могат да изпълняват най-сложните операции, да има достатъчен брой, но да не могат да изпълняват най-сложните операции. Навсякъде по света нивото на компетентност се определя от това какво могат да работят, каква сложност оперативна дейност или друга терапевтична изпълняват. Има много неща, които трябва първо да решим нормативно, дори и наредбата с критерии за сключване на договори със Здравната каса. Ако ние сега направим здравната карта и решим, че на пазара има десет лечебни заведения, а касата трябва да сключи договор с осем, с кои 8 трябва да сключи договори? Има много неясноти, има много неизвестни. И не може да се гледат нещата „на парче”, изолирано. И сега говорим само за тази  здравна карта, но тя води след себе си и много други проблеми, коментира доктор Павлова.


Цялото интервю с доктор Галинка Павлова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44