Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БЛС искат ясни критерии за орязване на болничните легла

Всяко седмо болнично легло у нас трябва да се съкрати – това предвижда нова версия на Националната здравна карта.

В нея е записано, че общо 32 913 легла за активно лечение са необходими за удовлетворяване потребностите на населението от болнична медицинска помощ. Общият брой на леглата за активно лечение в цялата страна обаче е 38 803. От направения анализ става ясно, че през 2017 г. за осъществяване на медицинските дейности в 28-те административни области са били необходими общо 24 723 легла. Това означава, че проектът на НЗК предвижда с 8190 повече легла за активно лечение, за които НЗОК ще сключва договори с болниците. По темата – интервю с доктор Галинка Павлова, заместник-председател на БЛС.

Предвижда се да бъдат съкратени около 6000 легла, не това е голямата драма. По-важно е - как ще се разпредели намаляването на леглата по регионален принцип и по лечебни заведения.  Дали някои региона няма да останат без достатъчно болнични легла, което силно ще ограничи достъпа на пациентите до медицинска помощ?, коментира доктор Павлова. Тя уточни, че БЛС ще излезе със свое становище за Националната здравна карта, но след като види становищата на регионалните колегии.

Доктор Павлова подчерта, че изключително важно е и разпределението по нива на компетентност.

Забележете, в момента така е направена наредбата, че нивото на компетентност се определя от брой лекари, които работят в дадено отделение. Те биха могли да работят и да не могат да изпълняват най-сложните операции, да има достатъчен брой, но да не могат да изпълняват най-сложните операции. Навсякъде по света нивото на компетентност се определя от това какво могат да работят, каква сложност оперативна дейност или друга терапевтична изпълняват. Има много неща, които трябва първо да решим нормативно, дори и наредбата с критерии за сключване на договори със Здравната каса. Ако ние сега направим здравната карта и решим, че на пазара има десет лечебни заведения, а касата трябва да сключи договор с осем, с кои 8 трябва да сключи договори? Има много неясноти, има много неизвестни. И не може да се гледат нещата „на парче”, изолирано. И сега говорим само за тази  здравна карта, но тя води след себе си и много други проблеми, коментира доктор Павлова.


Цялото интервю с доктор Галинка Павлова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11

4-ти ден в битка срещу огнената стихия в Калояново и Хисаря

Пожарът между Калояново и Хисаря е овладян и нощта е преминала спокойно.   Заради тлеещите огнища и очакваните високи температури обаче на мястото остават екипи на пожарната, служители на Горското стопанство, военнослужещи и доброволци.  През нощта в района на селата Иван Вазово и Михилци са разположени няколко екипа на..

обновено на 15.07.24 в 11:17