Според Националната здравна карта лечебните заведения в пловдивска област към 31 декември 2017 година са 39 . Те разполагат със 7500 легла, но от тях реално са използвани само 66%, което означава, че близо 1200 легла са в повече.
Това не означава обаче закриване на леглата, просто за тях касата няма да плаща, а лечебните заведения биха могли да приемат на тях частни пациенти
Според здравния документ в областта има лек недостиг на общопрактикуващи лекари и излишък на зъболекари. Специализираната доболнична и болнична помощ е изцяло осигурена с необходимия брой лекари и клиники, както в Пловдив, така и в региона.
Данните събощи д-р Сийка Димчева, Директор на Дирекция „Медицински дейности“ в РЗИ.
В интервюза Радио Пловдив тя коментира параметрите на новия здравен документ, който е публикуван за обществено обсъждане на сайта на Здравното министерство.
Съгласно предложението, Националната здравна карта ще е документът, на чиято база НЗОК ще сключва индивидуалните договори с "изпълнителите на медицинска помощ" по Националия рамков договор. В картата са посочени областите в България с недостиг и излишък на лекари и зъболекари, броят на болничните легла във всяко лечебно заведение, извършваните медицински дейности и колко са компетентни заведенията, които ги извършват. Ще има отчет и за спешните отделения, както и какви райони покриват.
Според здравното ведомство с приемането на здравната карта ще бъдат осигурени достатъчно легла и болнични лечебни заведения по региони и няма да е необходимо разкриване на нови.
Ще бъде осигурен равнопоставен достъп на всички нива на здравните услуги независимо от административно териториалната принадлежност на населението, както и ще се повиши прозрачността при сключване на договори на Националната здравноосигурителна каса.
На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..
В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..
Владимир Иванов - председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..
Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..
Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира производителят на зеленчуци Иван Кабуров от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..