Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Врачанският музей търси средства за археологически разкопки във Видинско

Георги Ганецовски на обекта край Майор Узуново през 2013 година.
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Регионален исторически музей - Враца кандидатства пред Министерството на културата за целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания на раннонеолитното селище в местността "Градец" при видинското село Майор Узуново. Интересът към обекта е породен от сходството му с раннонеолитното селище в местността "Валога" при село Оходен, община Враца, и обекти в съседна Сърбия, обясни директорът на музея Георги Ганецовски:

"Най-напред откритията в раннонеолитния обект при Оходен, които дадоха съвсем нови данни за появата на първите земеделци в сегашната територия на Северозападна България. Още тогава направи впечатление, че районът на Видинска област е като бяло петно. Подобни обекти логично би трябвало да присъстват, но не бяха локализирани. Предивид обстоятелството, че от другата страна на Тимок, в днешна Източна Сърбия, има доста любопитни подобни обекти, които касаят именно началото на този период. Естествено закономерното се случи, бяха локализирани няколко подобни обекта във Видинско, като единият през 2013-та стартира като спасителни проучвания заради сериозна иманярска намеса, продиктувана от наличието и на други, по-късни обекти."

Находки от раннонеолитното селище край Майор Узуново.

Въпреки пораженията от иманярската дейност, спасителните разкопки край Майор Узуново дават изключително интересни резултати.

"Обектът  определено дава връзка между откритията в днешна Източна Сърбия и откритията при Оходен, като бяха локализирани и много сходни археологически структури както като форма, така и като материал, така и като датировка. През миналата година на мястото бяха извършени геомагнитни проучвания съвместно с апаратура и екип на Нов български университет, което ни даде възможност да локализираме някои от археологическите структури, въпреки сериозното посегателство върху културните пластове. Дори на геомагнитните снимки се вижда работа с тежка верижна техника, което е недопустимо. Така или иначе, мисията на археолозите е да се спаси каквото може от информацията. Имаме прекрасно сътрудничество с Регионален исторически музей- Видин и всичко, което се открива както като документация, така и като движимо културно наследство, постъпва в архива и фондовете на Регионален исторически музей- Видин."

Ако Министерството на културата предостави необходимото финансиране, археолозите ще продължат проучването на интересния обект край Майор Узуново през септември и октомври тази година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Антония Димитрова

Галеристката Антония  Димитрова е родена в гр.Пловдив. Работи в областта на нетъкания текстил / Fibre Art/ и на абстрактните композиции в различни техники, като през 1991 г. в реална среда осъществява монументалната текстилна пластика „Движение“ в приемната на Президента на Световната федерация по лека атлетика.Има самостоятелни изложби в..

обновено на 26.04.24 в 16:56

"Добро утро, Ден" с хореографа Николай Серафимов

Хореографът Николай Серафимов е пловдивчанин. Създател е на Мюзикхолен театър Пловдив“, който основава и регистрира през 1993 г., работейки с изразните средства на музика, танц и театър. Зодия скорпион, спортен гимнастик и плувец с философски уклон и любопитство към живота.  Оттова до днес танцовата формация продължава да изненадва..

публикувано на 04.03.24 в 10:29

Живко Петров в "Добро утро, ден!"

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..

обновено на 05.12.23 в 15:15

Инж. Минко Кръстев в "Добро утро, Ден"

За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес  на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..

обновено на 14.07.23 в 14:55

Архивистите отбелязват професионалния си празник

Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..

обновено на 19.05.23 в 12:02