Политически полюси – на какъв език говорят управляващи и опозиция?
В общи линии оценката е добра, защото нямаше какво да влоши тази оценка. Просто една благоприятна икономическа и външно-политическа конюнктура, както се случи и при правителството на Симеон Сакскобурготски през 2005 година. Тоест – улучи момента с третия си мандат ГЕРБ и лично Бойко Борисов. Не случайно стана най-дълго управлявалия премиер, който е избран демократично в новата българска история, това заяви в интервю за Радио Пловдив Калин Манолов.
Формулата на управление
Калин Манолов смята, че коалиционната формула на управление е сбъркана.
Тя е сбъркана още с вкарването на патриотите във властта преди година и сложните взаимоотношения с тях по важни въпроси – като отношенията с ЕС, НАТО и Рсия. Но и със скърцена - тя работи, защото в коалицията няма идеология, а общи интереси. Вероятно и някакви задкулисни договорки, свързани с икономически казуси, които засега не се показват открито. Тази коалиция ще остане стабилна, няма да бъде разрушена от нито една от двете страни. Докато нещо много сериозно не ги противопостави една срещу друга. Но това няма да бъде политика или идеология, коментира Манолов.
Отношенията с опозицията
ГЕРБ има сериозен противник в лицето на БСП. Но се видя, че и тези много остри отношения, включително и с президента Румен Радев, все пак не са толкова съдбоносни за управлението. В този си мандат Борисов се крепи преди всичко на заклинанията за лидерство във външната политика в региона на Западните Балкани. Това беше много добро попадение – не само като основна тема на българското европредседателство, но и като стратегия за оцеляване. Преди дни беше издигната новата формула - за ускореното влизане на страната ни в еврозоната, която има същата цел. ГЕРБ и Борисов успяват да намерят каузи, които да им гарантират стабилността, смята Калин Манолов.
Цялото интервю с Калин Манолов можете да чуете в звуковия файл.
Задачата е да направим всичко възможно за съставяне на правителство. Затова през кампанията ГЕРБ бяха меки към ПП-ДБ, въпреки техните позиции. Те все пак са причината за политическата криза, продължаваща вече няколко години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от партия ГЕРБ Георги Георгиев, избран от листата за Пловдив - град. Можеш..
Ноември започва ударно с идеята да касираме вота, който проведохме на 27 октомври. Кампанията срещу изборите се разраства, видеонаблюдението също се дебне прецизно, честността на изборния процес е под прицел, остава политиците да са консолидират - гласуват бюджета, заделят 200 млн. лева и отиваме на осми и девети избори. Говорим по темата с..
Все повече партии и организации заявяват, че искат касиране на извънредните парламентарни избори на 27 октомври заради съмнения в изборния процес. Налице е и първото внесено искане за касиране от сдружение БОЕЦ. Темата коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив конституционалистът д-р Орлин Колев. ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на..
Ние сме в ситуация, в която изходът не е много ясен. Ако няма разглеждане на резултатите от част от секциите, общесвото ще остане с впечатление, че нещо се крие или замита под килима. Ако се стигне до тотално касиране на резултатите, България ще изглежда в много негативна светлина. Малко е шизофренично политически партии да искат касиране на..
След като Асоциацията на индустриалния капитал в България изрази сериозна загриженост, че определянето на минималната работна заплата на база на "примитивна и грешна формула" създава неблагоприятни последствия за българската икономика, тя внесе жалба до ВАС за отмяна на постановлението, с което МРЗ от началото на 2025 г. в страната става 1077 лв...