Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната карта ще ощети пациенти и болници

Новият проект на Национална здравна карта е създаден в нарушение на изискванията на български и международни правни норми, не са взети под внимание тежките диспропорции в съществуващата здравна система и голямата задлъжнялост на редица болници.

Около това становище се обединяват големите съсловни организации – Сдружението на общинските болници в България, Националното сдружение на частните болници, Център за защита правата в здравеопазването, Българската болнична асоциация и Сдружението на областните болници в България. Те днес излизат с официална позиция. По темата – интервю с Красимир Грудев, собственик на МБАЛ „Тримонциум“, а също и член на УС на Националното сдружение на частните болници.

Приемането на Националната здравна карта в този й вид, ще означава – удължаване на времето, в което пациентите ще чакат за да получат адекватното лечение, тоест – увеличаване на листите на чакащите. От гледна точка на болниците – ще има сериозни диспропорции в поддържането на структурите им. Сами разбирате, че ако една болница спре работата си преди края на месеца, хората не могат да бъдат извадени на трудовата борса. Някой трябва да им плаща заплатите, а те не могат да си вършат работата. Това ще доведе до увеличаване на разходите на лечебните заведения и до фалити. Най-застрашени са малките общински лечебни заведения, подчерта Грудев.

Рисковете за Пловдив и областта

Рискове има. Това, което е подадено  по принцип от областната комисия не е отразено в националната здравна карта и леглата дефакто са намалени с около 800. Проблемът се състои в това, че всички тези легла се  определят на база статистическите данни на областта. Но както и в другите големи градове като Пловдив, София, Варна, Бургас има огромен приток на хора от други области, които постоянно работят и живеят в тези области. Ситуацията е такава, че за тези хора няма да има осигурени легла, защото каквото и да си говорим населението на Пловдив не е това, което е по статистика – то е много по-голямо заради притока на хора от други области, които постоянно живеят и работят тук. Ето, това  ще ограничи достъпа както на гражданите на Пловдив, така и на други граждани, които живеят и работят в Пловдив, временно или постоянно,  но не са жители на Пловдив.

Дисбаланс

В Пловдив и областта също има намаление на леглата, най-вече в терапевтичните и хирургическите направления. За някои от специалностите броя на леглата е намален с 40%.

Не бих могъл да кажа, че от непосредствен фалит има застрашени лечебни заведения, но във всички случаи - от намаляване на дейността и възможностите за работа са застрашени всички. В терапевтичните специалности има намаляване броя на леглата, в хирургическите специалности, навсякъде броят на леглата е намален, в няколко случая дори с около 40 %. И това ще означава спиране на работа, а при наличието на специалисти, при наличието на свободни за лечение легла, тъй като те не са калкулирани, не са включени в касата и отделно поради ограниченията на лимитите - тези легла ще стоят празни и хората ще чакат отвън, коментира Грудев.

Той прогнозира, че всичко това ще доведе до ограничаване на достъпа до медицинска помощ, а също и до финансови загуби за лечебните заведения.
Цялото интервю с Красимир Грудев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06