Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нелепо е на уж древна държава тепърва й да се търси име

Когато чух за първи път проекто - името Илинденска Македония помислих, че е това е някаква шега.

Това каза по повод оповестеното от Зоран Заев и Алексис Ципрас име Илинденска Македония професорът по история Божидар Димитров. Съвсем обясними, според него, са и реакциите на опозиционните партии в двете държави, които не одобряват проекта.

Името е смешно и глупаво.

Не можеш да вземеш за име на една държава половин име на едно въстание.

Как ще ги наричаме, като ги срещнем братята – Здравей,  „илиндено – мекедонецо“ ли?

Проблемът е , че не искат да измислят име съобразено с историческия аспект, смята Димитров.

Време е да измислят и име, което ще задоволи и България. Да престанат да се правят на „три и пловина“.

Това, което предлагат съдържа византийски претенции към Гърция и към България. Отново се краде се история, защото Илинденско- Преображенското въстание е българско, организирано от офицери от българската държава. От гърците крадат античната история, от нас крадат средновековната и възрожденската. Унизително и смешно е да настояваш, че имаш древна държава и да й търсиш името.

В крайна сметка, заключава професорът „Името няма значение, важното е каква е националната идентичност. Да се определят, пък ако искат да си кръстят държавата и Марсияния".

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се..

публикувано на 09.08.24 в 10:28

Политическият инженеринг е в духа на времето, в което живеем

За кризата в управлението на държавата, видимите и задкулисни схеми на партийните играчи и перспективите на политическия процес - коментар на политолога и преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски" доц.  Даниела Пастармаджиева . "Дали създадената криза има нещо общо с Конституцията? По-скоро ефектът е обратен, политическата криза доведе до..

публикувано на 09.08.24 в 10:10

Пловдив в Световния ден на любителите на книгата

9 август е денят, в който  отбелязваме Световния ден на любителите на книгата. Всяка година на тази дата чрез различни инициативи множество държави по света насърчават любовта към четенето.  Пловдив е един от най-четящите градове в България. Неслучайно в продължение на почти цял месец  всяка година в града се провежда..

публикувано на 09.08.24 в 09:35

Не е важна датата на изборите, а какво правят партиите след вота

В контекста на променената Конституция не мисля, че можем да очакваме някакви изненади. Това коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Страхил Делийски в деня, в който започват консултациите при президента преди поредните предсрочни избори. По думите му, президентът винаги намира поводи да покаже, че има проблеми с новата..

публикувано на 08.08.24 в 10:15

Сграда, кладенец и пещ откриха археолозите под Бетонния мост

Богато устроен район с находки от II-III век откриха археолозите на терена под Бетонния мост. Ръководителят на екипа Петър Зидаров съобщи, че работят усилено по разкриването на основите на сграда, за която все още не може да се каже със сигурност дали е вила или религиозен център. До сградата има 4 гроба, в съседство откриват и погребение на малко..

публикувано на 08.08.24 в 09:08