Европейската комисия обяви, че разследването и срещу „Газпром“ за предполагаема злоупотреба с господстващо положение ще приключи без глоба за компанията. Това става след като „Газпром“ се съгласява с промени в търговската си политика. Как ще се отрази новата ситуация на отношенията на България с основния й газов доставчик - по темата разговаряме с енергийния експерт Васил Филипов.
Основната му теза е , че България от години безцеремонно се ограбва от Русия, която продава суровината на изключително високи цени.
Филипов припомни, че преди 21 години, когато той става е директор на "Булгаргаз", „братушките“ са поискали вдигане на цените с 25% процента. По същото време Турция плаща двойно по- малко. В трудните преговори се стига до заплаха от българска страна, че ще спрем транзита през наша територия. Така или иначе цената остава висока и следва срив на редица промишлени производства, като например химическата ни промишленост.
И днес вината за цените, на които купуваме е, че енергетиката е зависима от руски доставки и се управлява по руски маниер.
Сега фактът, че Европа се опитва да постави на място е добър, коментира Васил Филипов. Ние сме в семейство на високотехнологични държави, но за зла беда страната ни се управлява не добре, положителното развитие не се случва.
И това до голяма степен се дължи на руската пропагандна машина, която денонощно сее заблуди.
За да имаме благата, които имат европейските държави трябва да има промяна у нас.
Газопровод през Черно море няма да бъде ефективен, каза Филипов в коментар на предложените от Румен Радев при посещението му в Москва за доставки директно през Черно море.
Драстично поскъпване на газа няма да има, прогнозира Васил Филипов. По думите му поскъпване може да се случи в рамките на 10%. А що се отнася до заплахата от спиране на доставки. Това е несериозно, защото пазарите и продажбите на гориво са жизнено важни за Русия.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..