Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консервативни сме у дома, но радикални по обществени теми

Българското общество става все по- радикално по отношение на търсенето на справедливост - до степен голяма част от хората да са склонни да се върне смъртното наказание. Този факт е обезпокоителен по отношение на оценката на живота като основна ценност, но показва и рефлекс от  дефицита на справедливост.

Това показва част от изследването на ценностите, което екип от изследователи под ръководството на проф. Георги Фотев е провел. То е част от  Европейското изследване на ценностите (ЕVS) се провежда на всеки девет години. 

През 2008 г. четвъртата му вълна обхваща едновременно 44 европейски държави. Това издание се провежда в 48 държави, като България е сред първите, които са завършили работата си на терен. 

Ключови сфери в изследването са социалното доверие и солидарността, функционирането на пазарната икономика и политическите процеси, брачната институция и новите семейни форми, социалното изключване и дискриминацията, ефективността на националните и международните публични институции, културната идентичност, европейското гражданство. 

Татяна Буруджиева, която е част от екипа, сподели данни и за отношението на българите към брака и семейството, които показват консерватизъм и извеждат доверието като основна ценност в семейството отношенията между хората.

По отношение на религията повечето хора отговарят, че вярват в бог, но не са така уверени, когато им бъдат зададени въпроси за детайли на християнското учение, каза още Буруджиева.

По думите й изводите от проучването трябва да послужат за начало на разговор в обществото за това докъде сме стигнали в развитието си. Дебат за това, върху какви основи градим нашите взаимоотношения. В този смисъл разговорът разговорът с децата е особено важен.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25