Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майки искат достоен живот за децата с увреждания

В Деня на детето майки с увреждания организират палатков лагер пред Парламента.

Депутатите биват посрещнати с инвалидна количка и с надпис „Системата ни убива“. Този протест е в отговор на отлагане на срещи, протакане на решаване на проблемите на тези семейства, а също и на демостративното недопускане на родителите на тези деца в НС. За исканията, които за пореден път поставят майките на деца с увреждания и за отношението на институциите – по темата говорим с Мария Начева – майка на момченце с увреждане от Пловдив, която също се включва в палатковия лагер.

Това не е отчаян опит, това всъщност е начин да покажем, че знаем как да защитим децата си. И до последно ще се борим за тях и няма да оставим нещата така. По тази причина няма обявен край на нашия лагер, на нашия протест, той ще бъде безсрочен до постигане на промяната и до приемане на исканията, които искаме вече три години и отстояваме на шест протеста, заяви в интервю за Радио Пловдив Мария Начева.

Изолация на хората с увреждания

Основният проблем е, че в България хората с дефицити и увреждания са изолирани, лишени са от възможности и живеят в бедност. Сред тях има хора, които имат запазени умения, имат възможност да работят, но не получават такъв шанс. Ако пък човекът е с тежко увреждане, поне един член от семейството му е принуден също да живее в бедност, да се посвети на него и отново да няма шанс за работа и развитие, коментира Начева.

Необходимостта от промяна

Основното, което искаме ние е да има адекватен закон за личната помощ. Искаме нова система за оценка както на увредените или нарушени функции, така и на съхранените, с цел включване на човека в обществото, за да не бъде той изолиран вкъщи между четири стени. Относно увредените функции е абсолютно необходимо нова адекватна индивидуална медицинска оценка, която да определя, не случайно повтарям думата ”индивидуално”, нуждата от терапия, помощни средства, медицинските изделия, всичко отново казваме индивидуално според човека и увреждането му. Необходима е адаптация на жилището му, адаптирана работна среда, за да дадем шанс за работа и на хората с увреждания. Необходима е индивидуална оценка на помощните средства, от които се нуждаят хората, защото на този етап на всички хора с увреждания се предоставят едни и същи помощни средства, независимо от това, че те са неподходящи за възрастта, диагнозата. Неподходящите помощни средства могат да усложнят състоянието допълнително. Има случаи на такива деца, които получават допълнително гръбначни изкривявания от неподходящите инвалидни колички, които  получават. Искаме да се определи необходимостта от лична помощ – личен асистент за хората, които имат нужда от него.  Той трябва да бъде мотивиран да се грижи за лицето. Това ще даде възможност на родителите или близкия в семейството за работи и да не живее в бедност. Всъщност, основното е, че ние не искаме помощи и подаяния, ние искаме да работим, да си плащаме данъците, както ние, родителите на децата с увреждания, така и хората с увреждания над 18 г. , които имат възможност да се реализират, тези, които нямат възможност имат нужда от адекватна помощ, допълни още Мария Начева.

Цялото интервю с Мария Начева можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ботулизъм след ботокс не е описан в научната литература

За съжаление добрите примери в естетичната хирургия, които са много повече, остават незабелязани и обикновено виждаме лошата практика, каза в коментар на скандала с нашумелия случай на некоректно поставен ботокс доц. д-р Елеан Зънзов - началник на Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в УМБАЛ „Св. Георги". Той сподели, че..

публикувано на 05.02.25 в 10:55

И учителите трябва да се готвят за матура по математика

„Идеята за задължителна матура по математика трябва да се погледне от различни ъгли. В европейски и световен мащаб математиката е приоритетна. През годините ние малко я пренебрегнахме, била трудна, децата не се справяли. Проблемите не са еднозначни. Започваме сега отзад напред. А трябва да се гледа по-мащабно. Математиката не е само учебен..

публикувано на 05.02.25 в 10:54

Атанасова не бива да е член на Венецианската комисия

Защо пловдивски адвокати готвят протест срещу избора на Десислава Атанасова за член на Венецианската комисия?        Според адвокат Емилия Недева от Пловдивската адвокатска колегия и процедурата за избор на наш представител във Венецианската комисия, и името на Десислава Атанасова са смущаващи. По думите ѝ в случая не става дума за избор, а за..

публикувано на 05.02.25 в 10:27

Таксата за плащане с карта в автобусите е въпрос на преговори

Много скоро ще има решение на въпросите, свързани с разплащането чрез банкови карти в градския транспорт на Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Николай Недялков, изпълнителен директор на фирма „Тикси“, която внедри електронно-билетната система в града.  Преди дни заместник-кметът по транспорт Ерол Садъков обяви на страницата си във..

публикувано на 04.02.25 в 16:00
проф. Ива Христова

Пикът на грипната вълна вече преминава в страната

Пловдив и областта са 3-ти в страната по разпространение на грипа. На какво се дължи това и стигнахме ли пика на болестта, питаме  проф. Ива Христова , директор на Националния център по заразни и паразитни болести.  Проф. Христова каза, че Пловдив е в челната тройка, но е убедена, че това е максималният брой заболели. През  тази седмица ще има..

публикувано на 04.02.25 в 14:53