Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

54-ят Международен фестивал на камерната музика с класика и джаз

Виже защо и Чико и Тумби също се интересуват от феста

| обновено на 07.06.18 в 14:43

 54-ят Международен фестивал на камерната музика  Пловдив 2018 стартира в Етнографския музей на 10 юни.

 В  девет концертни вечери до 21 юни  ще участват музиканти от  България, Великобритания, Германия, Румъния, Испания и Русия, които ще представят класика и джаз.

 Откриването ще бъде със специална програма на ансамбъл „Станков“ заедно със стипендианти от училището „Уитгифт“ в Лондон.  

Най-старият музикален форум на Пловдив, който се провежда от 1964 г. досега без прекъсване и  е един от най-старите фестивали в Европа, тази година акцентира върху участието на млади и утвърдени на международната сцена творци.  

Концертът на възпитаници от Националното училище за музикално и танцово изкуство „ Добрин Петков“ е посветен на 95-та година от рождението му.  Участниците са  лауреати на международни конкурси.

 В единствения вокален концерт  на феста  са включени романси от Чайковски и Рахманинов. 

За много от  добрите млади музиканти, които идват във фестивала, хонорарите не са определящи за тяхната кариера, а участието им точно в този фестивал, който е известен в целия свят и за тях участието им тук  е добър трамплин за световната сцена, каза в интервю за Радио Пловдив артистичният директор на феста проф. Анастас Славчев. 

Към концерта на дуото Суреда - Тахтаджиева се проявява голям интерес от известни футболни светила като Чико и Тумбето , каза още проф.  Славчев и обясни това с факта, че пловдивската  пианистка Дина Тахтаджиева, която сега преподава в Палма де Майорка и Мадрид,  е дъщеря на известния пловдивчанин и  международен футболен  съдия Недялко Тахтаджиев.  Много е вълнуващо и приятно, да видиш пловдивско дете, тръгнало от Пловдив, да разнася славата на Пловдив и България по света, каза още проф. Славчев, който очаква това да бъде от най - силните концерти на фестивала.  

 За първи път тази година освен в Етнографския музей,  фестивалът ще  се провежда и на  сцената на Вее Bop Сafe. В него ще бъде и заключителният концерт на една от водещите джаз формации „Димитър Льолев квинтет“.  

Проф. Славчев коментира и финансирането на фестивала.С вяка година въпросът с финансирането става все по-сложен. Нормално е за град с културни традиции като  Пловдив  да  има апетит за много и разнообразни събития и това е добре за един град. Но раздпределянето на средствата не става по-най-добрия начин. Когато се открива нещо ново, не бива там да се изсипват много пари, безд то да е доказало своята жизненост и самата идея, че е необходимо на обществото и тогава да се подкрепя.

 Според него е необходима сериозна финансова подкрепа за събитие като този фестивал, доказал се в продължение на 54 години, за да може да се развива. Но в много случаи  ангажирнето на  големи музиканти не е възможно, защото бюджетът на феста става  ясен  към  март и април, и извинете, риторично попита проф. Славчев, кой голям музикант не знае програмата си за години напред ?

54-ят  Международен фестивал на камерната музика Пловдив 2018, който е част от културния календар на града, е с бюджет под 20 хиляди лева, от които от община Пловдив са дадени 10 хиляди лева, а от Министерството на културата 4 хиляди и девет лева. Разчита се  и на спонсори.

За следващата година, когато Пловдив ще бъде европейска столица на културата, от фестивала са определили бюджет от 35 хиляди лева, съобразен с нивото на участниците. Засега и от община Пловдив и от Министерството на културата, отказват  поисканата сума.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - какво свърши за 21 г. Сдружение "Свети Димитър"

На днешния ден преди 21 г се създаде сдружението "Свети Димитър" в Пловдив, уникално като идея и единствено като статут. Какво свършиха Димитровците за 21 години? И защо сдружението се скачва с другото ни битие като опозиция?  Гост на "Срещите" - инж. Димитър Георгиев, инициатор и председател на сдружение" Свети Димитър".

публикувано на 18.10.24 в 11:02

Отбелязват 25 години от поредицата "Умно село"

25-та годишнина от създаването на поредицата „Умно село“ ще бъде отбелязана в Галерия „Червеното пони“ в Стария град. Събитието включва прожекция на 20-минутен филм, премиера на дилогията "Моите хора" и среща със специалните гости – актьорът Стефан Мавродиев и продуцентите Антоанета Бачурова и Владимир Люцканов.   В две поредни..

обновено на 18.10.24 в 06:58

Панчо Панчев представя книга за Маноле

Премиера на книгата на Панчо Панчев „Маноле. От траките до наши дни“ ще се състои тази вечер в читалище „Шалом“ в Пловдив. Настоящото издание е резултат от многогодишно проучване на историята и бита в родното село на автора Маноле. Придружено е от интересен снимков материал и прецизно подбрани данни за икономическия, обществения и културния..

публикувано на 18.10.24 в 06:51

Илия Йончев открива изложба "Като дъжда на Маркес"

Изложба живопис на Илия Йончев се открива днес в пловдивската галерия „UPARK“. Художникът е нарекъл експозицията си „Като дъжда на Маркес“. „ В един от малкото дни, в които валеше през последните месеци, почувствах, че както навън мирише на дъжд, така и картините ми са наситени с дъжд и мъгла. И усетих, че рисувам по-леко в..

публикувано на 18.10.24 в 06:32

Роман за вината и изкуплението - "Американски триптих"

Новата книга на Людмила Калоянова - поет, писател и преводач,  романът „Американски триптих“, ще бъде представена в събота в Bee Bop Café в рамките на програмата Пловдив чете 2024 – ЕСЕН и Културния календар на община Пловдив. Тя излезе с печата на издателство „Жанет 45“. Людмила Калоянова живее в САЩ от 1990 г., където защитава..

публикувано на 17.10.24 в 11:04