Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Институт "Ройтерс": Най-много българи вярват на БНР като източник на достоверна информация

| обновено на 19.06.18 в 15:05

Най-много българи вярват на БНР като източник на достоверна информация.

По скалата от 1 до 10 оценката за БНР за достоверност на информацията е 7.29, сочи проучване на Института за изследване на журналистиката "Ройтерс" към университета в Оксфорд.

Анализът показва, че едва 38 процента от българите имат доверие в новините. Това е един от най-ниските резултати от всички страни, които намират място в новия медиен доклад на института.

Докладът се публикува за седма поредна година, като за първи път страната ни е включена в него. 

В онлайн изследването са се включили 2021 българи. Като цяло данните от доклада са събрани от сътрудници на института и допитване до над 74 хиляди души в 37 различни държави – 25 от които европейски.

Генералният директор на Българското национално радио Александър Велев подчерта, че обществените радио и телевизия в цяла Европа се характеризират с това, че имат най-високо доверие:

"Това е трайна тенденция. В морето от лъжливи новини, от неточна и некоректна информация, общественото радио и телевизия се отличават с това, че при тях информацията е проверена, че в ефир не може да излезе нещо, което не е проверено и не е сигурно, че е така. Другото нещо е навикът за слушане на новините от Радиото и Телевизията".  

Основното правило в журналистиката е информацията да бъде проверена. Един път непроверена информация води до срив в доверието, подчерта той.

Генералният директор на БНР отчете ръст от около 10% на потребителите на БНР в интернет за последната година. Той посочи, че освен текст, в сайта на Радиото могат и да се слушат новините.

Директорът на БНР посочи и кое отблъсква аудиторията от слушане на новини:

"Отмина времето на тези големи осведомителни бюлетини, които правят националните телевизии. В Германия централната емисия е 15-30 мин. Кой има възможността в днешно време да седи 1 час пред телевизора? Другото, което отблъсква хората, според мен, е това, че ние ги заливаме с отрицателна информация много често. Мисля, че ние го променихме това в новините на БНР до голяма степен. Тази отрицателна информация – за катастрофи, за загинали, насажда у хората негативно чувство. Това кара хората да не вярват на новините и да не ги харесват".


Снимка

Свързани новини

С 10% са се увеличили потребителите на сайта на БНР за последната година

С 10% са се увеличили потребителите на сайта на Българското национално радио за последната година, съобщи генералният директор на Българското национално радио Александър Велев. Той коментира проучване на Института за изследване на журналистиката "Ройтерс",..

публикувано на 19.06.18 в 14:53
Генералният директор на БНР Александър Велев

Александър Велев: Няма да се загубят ценни записи на БНР след пороя

Няма да се загубят ценни записи от Златния фонд на БНР след вчерашния порой, който наводни приземния етаж на Радиото.  Това каза в интервю за предаването „12+3“ генералният директор на Българското национално радио Александър Велев. "Златният фонд..

публикувано на 19.06.18 в 14:31