В края на юни, и в края на 6 месеца Българско ротационно председателството на Съвета на ЕС слагаме знаците за обобщение със събеседниците ни в програма "Точно днес".
Експертът доц. Христо Смоленов - по темите: миграция, сигурност и отбрана, в контекста на приоритетите на председателството, включително темата за Западните Балкани в дневния ред на ЕС.
Затягане на контрола по външните граници се очаква да договорят на срещата лидерите на ЕС днес и утре в Брюксел.
Европа е в опасност. Една опасност, която е многопосочна и многовалентна. Става дума за тенденции, които могат да разклатят единната ни представа за това какво е европейска цивилизация. Нелепо е да си затваряме очите пред факта, че под угроза е поставено не просто единството на ЕС, но и цивилизационните устои на Европа. Всичко това, което се случва е една гигантска операция по дестабилизирането на Европа, която започна с така наречената Арабска пролет, това заяви в интервю за Радио Пловдив Христо Смоленов.
Европейските лидери трябва да застанат с лице към проблемите
Смятам, че те трябва да помислят за защита на собствените си граждани, които сега са заложници на една неизбистрена, а понякога и перверзно дирижирана международна политика, коментира Христо Смоленов.
Експертът смята още, че съвсем не са преувеличени думите на италианския вицепремиер и министър на вътрешните работи Матео Салвини, че ЕС може да се разпадне до една година.
ЕС е пред реално изпитание и тук някой трябва да отстъпи. И този, който трябва да отстъпи са западно европейските богати правителства, категоричен е Смоленов.
Цялото интервю с Христо Смоленов можете да чуете в звуковия файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..