61-та книга на Павлина Павлова "Петър Дънов - Спасителят" издание на "Захари Стоянов", от днес е на книжния пазар.
Тя е провокирана от един разговор - случаен, както казва авторката, която до този момент не е знаела нищо за Петър Дънов.
Предизвикателството за написването на книгата от близо 600 страници, е ролята на Дънов за спасяването на българските евреи. Тя разказва, че когато е издадена заповедта за изпращането им в лагерите на смъртта, и започват вълнения и опити това да не се случи, царят, който единствен може да отмени тази заповед " изчезва" и никой не може да го открие. Тогава Дънов, за който е известно, че е имал и ясновидски способности, и при когото отиват за помощ, казва, че царят се намира в двореца си в Кричим. Оказва се, че той наистина е там. И кагато отиват при него, първият въпрос, който задава е "Кой? Кой каза, че съм тук?"
Това, което ме порази е, че Петър Дънов е възпитавал цели поколения млади хора, като ги е учил да стават рано и да посрещат слънцето, не един ден в годината, а всеки ден от 22 март до 22 септември, да се образоват, да си помагат и да се обичат, без завист и злоба, учил ги е на висок морал, на лична хигиена, да са добри хора.
Освен че Дънов на два пъти спасява от арестуване Георги Димитров, с когото са били съседи, книгата разказва и за други известни личности, които са били негови последователи, или са общували с него, като Иван Вазов, Стоян Михайловски и Мара Белчева, Пако Рабан. Художникът Борис Георгиев е нарисувал портрет на Учителя, а след това той е рисувал и Айнщайн, чиито думи за Петър Данов са: "Цял свят се прекланя пред мен. Аз се прекланям пред Петър Дънов".
Цялото интервю с Павлина Павлова е в звуковия файл.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..