Очакван или изненадващ ход са оставките на тримата министри - Николай Нанков, Валентин Радев и Ивайло Московски , подадени по искане на премиера Борисов Борисов? Какви ще са последиците от рокадите за управляващата коалиция и ще иима ли сътресения в управлението на ГЕРБ?
Тези въпроси анализира за Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов.
Според него е трудно да се анализират оставките, защото в тях няма политика. По думите му за политическа отговорност говорим, когато си провеждал политика в даден сектор, иначе говорим за куха фразеология.
Уволнените министри не са политически лица, не са лидери в политическа партия и за това са лесно заменяеми. Няма мотиви, ясни и аргуметирани защо тримата министри биват сменени и защо точно сега. И затова е много трудно да се прави политически анализ. Катастрофата, която стана формален повод за тези остваки е ужасен инцидент, който отваря много въпроси. Но сама по себе си тя е само повод, не е причина за тези оставки, коментира анализаторът.
Аврамов допълни, че трябва да има обяснение за хората защо се правят оставки в конкретния момент. Той направи паралел с уволнените министри при управлението на Иван Костов и допълни, че управляващите сега дължат отговори на много въпроси.
Не мога да прогнозирам разпадане на управляващата коалиция. По-скоро нещата ще продължат. ОП ще останат в управлението. Това, което се е случвало преди, ще се случи отново. Партньорите на ГЕРБ са наясно с управлението на Борисов. Въпросът с упрвлението не свършва тук обаче, защото ако кадрови решения се взимат по този начин ще има и следващи недоразумения и въпроси, които хората ще си разменят.Обществото ще иска отговори за всяко решение на властта. И няма да бъде по-лесно от тук нататък..
Политологът подчерта, че прогнозите относно решенията на Бойко Борисов се правят трудно. Според него всички киризи в управлението на ГЕРБ са прогнозирани вътре в партията.
Той обаче припомни българската поговорка : Един път стомна за вода, два пъти стомна с вода.....и накрая знаем какво става на третия път.
Припомняме, че на коалиционен съвет управляващите ще обсъждат промените в кабинета след подадените оставки на трима министри, заради катастрофата край Своге от 25 август.
Преди заседанието се очаква вицепремиерът и лидер на "Национален фронт за спасение на България" - Валери Симеонов да оповести решението си дали партията му остава в управлението на страната.
Вицепремиерът Валери Симеонов възрази срещу оттеглянето на тримата министри - на транспорта, на регионалното развитие и на МВР - Ивайло Московски, Николай Нанков и Валентин Радев - с аргумента, че рокадите в кабинета не са съгласувани с тях. Ръководството на партията му дори заседава два дни в Несебър, за да реши дали да остане или да напусне управлението. Решението остана за днес, когато Симеонов ще отговори от централата си в София.
Вчера стана ясно, че депутатите от квотата на НФСБ, няма да подкрепят в пленарната зала оставките на министрите и ще гласуват "против". В изявление пред медиите в Несебър Симеонов заяви, че се анализират отношенията, както в голямата коалиция с ГЕРБ, така и тези в малката коалиция "Обединени патриоти".
От своя страна, Борисов коментира преди дни, че тримата министри са от ГЕРБ и не вижда защо трябва да съгласува оттеглянето им от кабинета с Патриотите, но и че въпросът с евентуалните нови имена в кабинета трябва първо да обсъди с партньорите от "Обединените патриоти" на коалиционния съвет, който се очаква да се проведе днес. Най-вероятно това ще се случи късния следобед, тъй като премиерът Борисов е на официално посещение в Черна гора.
Симеонов вече отправи критики към кадровата политика на премиера Бойко Борисов.
Интервю с политолога Димитър Аврамов може да чуете в прикачения звуков файл.Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..