Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е съкровище и пътуване във времето

На празника на Пловдив разговаряме с екскурзовода от "Старинен Пловдив" Таня Йорданова, чийто работно място е емблематичната за Стария град аптека "Хипократ". На 6-ти септември с нашия гид Ви предлагаме една разходка във времето и пространството, среща с познати на пловдивчани културно – исторически забележителности и събития, поглед отвън за Пловдив, който с годините сменя и гледната точка на Таня за живота.  

И с невъоръжено око се вижда през последните години, че градът е пълен с туристи, потвърждават го и статистиката за първите 6 месеца на тази година. Според нея чужденците остават в Пловдив за 5-6 нощувки, а българите за 2-3.

От януари до март в Пловдив са гостували над 13 хиляди туристи като близо 5 200 от тях са чужденци. През пролетните месеци тук са били над 40 хиляди души като от тях 16 хиляди са чужденци, а българите - над 24 хиляди души. Приходите от 42 хиляди лева в началото на годината скачат през второто тримесечие с 233 процента и стигат до 140 500 лева. С толкова процента се увеличават и посещенията в обектите през пролетните месеци. 

Според Йорданова рекламата играе основна роля за ръста на броя на туристите.  Пловдив привлича хората със своето разнообразие, това е град с много лица. Усилията ни са насочени към онлайн – рекламата.

Това лято идват туристи от Средиземноморския регион – Испания, Италия, Франция. Това са хора, които са грамотни за културно историческото наследство. Хора от този регион, които познават римското наследство, няма да бъдат впечатлени особено от римската археология. На тях им предлагаме възрожденския Пловдив. Пловдив е кръстовище. Реакцията им е – изненада от това, че градът ни е съхранил нещо различно от западната култура и бит. Втората реакция е че, те се отпускат, усещат един релакс, който не могат да видят и усетят в едни експонирани дестинации, пълни с туристи като Рим, Флоренция, Истанбул. Тук те се отпускат, потъват във времето и пространството. Те се чувстват добре тук, чувстват се освободени и усещат човешкото пространство, липсва забързаното темпо. Ние просто работим в 19-ти век.

Източноевропейските туристи също са образовани и информирани, те знаят предварително какво ще видят и с тях се получава разговор, който е пътешествие във времето. Голямата изненада са румънските туристи. Те са много информирани и много любопитни. Те чувстват близостта на региона. Посещенията на гърци и турци също се увеличават.

Наблюденията на експерта са, че през последните няколко години Пловдив се посещава от български и чуждестранни туристи, които са с по- високи финансови възможности.

Тенденцията, която следваме е да сменим нагласата на хората, да обясним, че музеят е място за социални контакти, място за социално - образователно пространство и което обогатява историческата памет. У всеки човек трябва да живее един  Индиана Джоунс, хората да се почувстват откриватели в музеите. Съвременният човек е ампутиран от историческа памет. Без историческите връзки няма как да продължим. 

Изграждането на историческата памет помага на човека да се изгради като социално активен. Това го виждаме най- вече у българите в чужбина, които търсят корените си. Пловдив е едно голямо съкровище, трябва да събудим любопитството, да те гъделичка. Трябва да излезем от матрицата на ежедневието, което започва с кафе, фитнес, работа, мола, телевизора,  ракията и салатата. 

За Таня Йорданова Пловдив е едно съкровище и пътуване във времето. Срещата с толкова много непознати хора и пребиваването й в Стария град я кара да преосмисли скоростта на живеенето и да предпочете бавния начин на живот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Александър Маринов

Не може хем по-високи доходи, хем консолидирани финанси

В управленската програма на правителството „Желязков“ има несъвместими неща като например – увеличаване на доходите и в същото време консолидиране на финансите. Това коментира политологът Александър Маринов. Добави още, че модернизацията и приоритетите в различните сектори се изразяват най-вече чрез инвестиционната, капиталовата програма..

публикувано на 19.02.25 в 11:41
Проф. Пламен Павлов

Левски е обединил всички слоеве на обществото

152 години след бесилото си спомняме за делото на Левски и неговите завети. Според изследователя и историк проф. Пламен Павлов, който наскоро издаде книгата  „Васил Левски: Най-добрият ни българин", ценностите, към които се стремим  - свободата, независимостта и демокрацията, са ръководното начало за Левски и неговите съратници.  "И това - п..

публикувано на 19.02.25 в 11:35

Пенсионерите може би ще платят цената за влизане в еврозоната

Пенсионерите ще трябва да платят цената за влизане в еврозоната, ако не бъдат направени промени в закона за държавния бюджет за 2025 г. между двете четения. Това коментира икономистът Стоян Панчев, визирайки начина на определяне на ръста на пенсиите за настоящата година.   Вместо да бъде използвано швейцарското правило, ръстът ще се..

публикувано на 19.02.25 в 10:43
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40