От пациентската организация отбелязват, че самото усилие да се промени здравният модел е позитивен факт.
Според Пламен Таушанов, който е председател на Българската асоциация за закрила на пациентите добра тенденция е опитът да се концентрира контрола върху качеството на медицинската помощ. Сега няколко институции работят, а на практика пациентът не е защитен. Медицинският одит струва на държавата 2 милиона лева, а за година е събрал 80 хиляди лева от санкции. На пазара са 15 000 здравни заведения, проверят се 100 – 200 от тях.
Очаква се по- активно участие на пациента и на застахователите, каза още Пламен Таушанов, като уточни, че информацията, с която разполага е от източника, т. е от министъра. Според него в предлагания модел се предлага по- сериозан достъп до пациентските досиета.
Сега злоупотребите с хоспитализациите са драстични. Особено в клиничните пътеки за онкологичните пътеки за всяка манипулация или дори за изготвяне на протокол. Проверка на касата показва, че зад 2 400 000 хоспитализации през миналата година стоят по- малко от половината пациенти.
Що се отнася до сумата от 700 лева, която ще се осигури за лечение на база осигуровките - Таушанов коментира, че това е не много обективно число, базирано на среда цена на клиничните пътеки. Но пък ако те са недофинансирани, както се твърди - какво значат тези пари?!
Отделно неправилно е доплащането от страна на пациента в размер на 15% от сумата. Дори и да отпадне таксата за болничен престой- тези пари пак стават повече като товар за хората.
Плащането на 12 лева здравна застраховка също носи притеснения – какво повече като качество на услугата ще ни донесе то?! Печални опити да се събират допълнителни пари и те с нищо не са допринесли за по- доброто лечение.
Ние, като пациентска организация, продължаваме да настояваме да се създаде орган за обезщетение на пациентите, както и да се въведат протоколите за поведение на лекарите.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..