Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споровете в управляващата коалиция са буря в буркан

Росен Желязков е новата номинация на управляващите за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията. В момента той е председател на Комисията за регулиране на съобщенията, а в първия мандат на Бойко Борисов беше главен секретар на Министерския съвет. Желязков беше единственият обвинен по делото „Костинброд“ за изборни нарушения, но съдът го оправда.

Когато едно министерство има три ресора и номинираният за министър  има пряк опит в два от трите ресора, това не е кадрови дефицит. Можеше да бъде и чисто политическо лице. На постовете до момента се е справял добре.Това не е само министерство на транспорта. Не мисля, че информационните технологии са маловажни, а Желязков има точно опит в този ресор, коментира номинацията политическият анализатор и математик Михаил Константинов.

Като специалист по избори Константинов повтори тезата си, че Костинбродската афера беше абсолютен „фейк“ и българският съд потвърди това.

Като приоритет на новия министър той определи кризата в БДЖ, „защото там много се краде". Като втора задача той посочи концесиите и концесионната политика на държавата до момента, която не се приема от всички.

Михаил Константинов подчерта, че  в областта на информационните  технологии се направи много през годините, но има и много издънки. Една от причините България да не я приемат в Шенген са проблемите в сигурността на нашите информационни системи. Трябва да се направи преглед и одит на сигурността на информационните системи, за които държавата отговаря.

Не буря в чаша вода, а буря в буркан – така изглеждат, според анализатора,споровете в управляващата коалиция. Според него провеждането на избори тази година е глупост, а и няма и технологично време. 

По думите му за предсрочни избори може да се мисли догодина, заедно с европейските или местните избори. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39