Асоциацията на индустриалния капитал подкрепи инициативата на "Произведено в България" за измененията, които да се направят в Закона за храните, така че българският потребител да е защитен от т.нар. двоен стандарт.
Ние не търсим нито ограничаване, нито забрани, ние търсим прекратяване на практиката да се лъже българския потребител, и не само българския, в Източна Европа милиони, милиони потребители, каза председателят на сдружението Кънчо Стойчев.
Смисълът на промените, които предлагаме е, първо, всеки един търговец да изисква и да притежава сертификата за това какво точно се състои въпросния продукт, който продава и при наличие на разлика тази разлика да бъде обявена. Не е проблем, че се пестят някои ценни съставки и се предлагат по-евтино, проблем е, че хората биват лъгани. Човек, когато купува трябва да знае какво точно купува и да си направи своя избор. И в тази връзка предлагаме съответните наказания и глоби за този тип подвеждане на потребителя.
Вторият проблем,според Стойчев е в неравнопоставеността между нашите и чуждите производители, защото знаем, че местните производители са много по-сериозно контролирани и те не могат да си позволяват да подменят съставки в продуктите и по този начин безконтролният внос и произвол от страна на големите европейски компании удря по българския производител.
Всяка домакиня знае, аз няма да споменавам един от най-известните перилни препарати в света, едно е, когато го купиш в български магазин, а съвсем друго е, когато просто отидеш до Гърция и абсолютно същата опаковка, същия етикет си купиш, просто единият препарат пере прекрасно, а другият не пере. Да, наистина малко по-евтин е, но това е измама. И както се казва, не е луд, който яде зелника, а който му го дава. Затова е изключително важна ролята на държавата и нашата държава трябва да охранява и защитава и потребителите, и производителите, без държавност не може.
На въпрос дали такава промяна не трябва да изчака решението на ЕС, който призна проблема, Кънчо Стойчев отговори:
Нашият любим Европейски съюз наистина признава този проблем, но както всички знаем е безкрайно муден и да, проблемът е признат, но от тук нататък ЕС даже да напъне всичките си сили ще отнеме 4 – 5 години. Вече има мултинационални компании, които са по-големи и от Европейски съюз, Европейският съюз не успява да проведе тази битка и да наложи правилата, които са необходими. Затова ако ЕС е инициирал нещо изобщо не значи, че ще се справи и ще го реши.
Затова българската държава трябва да си решава въпросите, ние, българите, трябва да си решаваме въпроса, а пък добре дошло е и ако Европа направи нещо по въпроса.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..