Първият прочит на резултата от референдума в Македония е, че македонците избраха самоизолацията си като държава. Но извън първите емоции може да има и по- различен прочит и той е свързан с числата, които описват броя на избирателите в страната, каза Александър Йорданов в анализ на резултатите от вота.
Бившият ни посланик в Скопие припомни, че в Македония максималният брой на активните хора, тези които участват в избори граждани е достигал до 64%, така, че сегашните 37 % на практика са половината от хората. При това тенденция е на референдуми да се явяват по- малко хора от тези, които гласуват на избори.
Много от наблюдателите отбелязват и наличието на „мъртви души“ в рамките на 250 000 - 300 000 души. Без тях на практика излиза, че половината са гласували, половината - не.
Дипломатът припомни още, че договорът с Гърция все пак е ратифициран от македонския парламент. Сега трябва да се върви по процедурата - да се внесат промените в Конституцията за промяна на името и промяна на основните държавни символи. Проблемът е, че Заев няма това мнозинство в парламента.
Ако бяха участвали повече от половината от избирателите, евентуално и част от депутатите на опозицията щяха да намерят аргумент независимо от позицията на партията, която е против. Но сега ситуацията не е такава.
Парадоксално е , че тези които искаха референдума не отидоха да гласуват, бойкотираха го.
И прогнозата е, че промени в конституцията няма да има. Т.е договорът с Гърция ще е само лист хартия- ратифициран от парламента, но недовел до никакви реални промени.
Логичният политически ход на Зоран Заев е да поиска предсрочни избори, морално е задължен да го направи. Те могат да се проведат най- рано през ноември, а дотогава страната влиза в политическо безвремие и политическа криза и силна конфронтация.
И още един ефект от вота според Александър Йорданов - с поведението си на този референдум македонците помогнаха на Ципрас, който бе подложен на силен натиск от сънародниците си. При успешен референдум той също трябваше да защитава договора си в гръцкия парламент. Сега това му падна от плещите, а контрата е в македонските политици и в македонските граждани.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..