Първият прочит на резултата от референдума в Македония е, че македонците избраха самоизолацията си като държава. Но извън първите емоции може да има и по- различен прочит и той е свързан с числата, които описват броя на избирателите в страната, каза Александър Йорданов в анализ на резултатите от вота.
Бившият ни посланик в Скопие припомни, че в Македония максималният брой на активните хора, тези които участват в избори граждани е достигал до 64%, така, че сегашните 37 % на практика са половината от хората. При това тенденция е на референдуми да се явяват по- малко хора от тези, които гласуват на избори.
Много от наблюдателите отбелязват и наличието на „мъртви души“ в рамките на 250 000 - 300 000 души. Без тях на практика излиза, че половината са гласували, половината - не.
Дипломатът припомни още, че договорът с Гърция все пак е ратифициран от македонския парламент. Сега трябва да се върви по процедурата - да се внесат промените в Конституцията за промяна на името и промяна на основните държавни символи. Проблемът е, че Заев няма това мнозинство в парламента.
Ако бяха участвали повече от половината от избирателите, евентуално и част от депутатите на опозицията щяха да намерят аргумент независимо от позицията на партията, която е против. Но сега ситуацията не е такава.
Парадоксално е , че тези които искаха референдума не отидоха да гласуват, бойкотираха го.
И прогнозата е, че промени в конституцията няма да има. Т.е договорът с Гърция ще е само лист хартия- ратифициран от парламента, но недовел до никакви реални промени.
Логичният политически ход на Зоран Заев е да поиска предсрочни избори, морално е задължен да го направи. Те могат да се проведат най- рано през ноември, а дотогава страната влиза в политическо безвремие и политическа криза и силна конфронтация.
И още един ефект от вота според Александър Йорданов - с поведението си на този референдум македонците помогнаха на Ципрас, който бе подложен на силен натиск от сънародниците си. При успешен референдум той също трябваше да защитава договора си в гръцкия парламент. Сега това му падна от плещите, а контрата е в македонските политици и в македонските граждани.
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..
Еднозначно вървим към избори, май , заяви пред Радио Пловдив журналистката Стояна Георгиева , главен редактор на сайта mediapool.bg. Тя нарече разцеплението в ПП-ДБ тактическо и припомни, че от ДБ са деклалирали, че не искат да влизат в някакво мнозинство, в окето участва и партия "Възраждане". Затова, по думите й, е логично тези..