Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-голяма да бъде властта в новите четири региона у нас

Децентрализираността да е водеща при измененията на Закона за регионално развитие

Четири вместо шест района от ниво две в България предвижда проектът за промени в Закона за регионалното развитие. Законопроектът е публикуван за обществено обсъждане, информираха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Предвижда се въвеждане на географска информационна система.Основното понятие отново  сарайоните за планиране или т.нар. статистически райони NUTS-2.С новите промени вместо сегашните шест, ще има само Дунавски, Черноморски, Югозападен и Тракийско-Родопски регион. 

Новите стратегически документи са Национален документ за регионално и пространствено развитие, документи за регионално и пространствено развитие за региони от ниво 2 и документи за интегрирано развитие на община. 

Първите два документа се разработват от специализирано търговско дружество със 100% държавно участие в капитала, а документите за интегрирано развитие - от съответната община. 

Предложението ми е Интегрираните планове за развитие да се разработват от областните управи за райони от ниво 3, казва Велизар Петров. 

Според него, като пример община Пловдив и община Асеновград биха могли да са част от общ интегриран план за развитие на NUTS -2, както и Тракия икономическа зона, която е в интерес на няколко общини.

Интервю по темата е с изпълнителния директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център за подпомагане на малки и средни преприятия Велизар Петров



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12