Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не се състоя същински дебат за проекта за площад "Централен"

| обновено на 18.10.18 в 16:19

Около проблемите на концепцията, на подхода за решаване на площадното пространство нямаше дебати. Бих могла да си мисля, че най-важният аспект на проекта се приема от присъстващите на обсъждането. Това, което се разискваше при представянето на идейния проект за площад Централен в Дом на културата „Борис Христов“, бяха други теми: вида на настилките, да има ли и от изкуствените в частта, която не засяга форумните очертания, какви са цените,  как се справяме с финансовия план.  Това са важни детайли, но за мене като човек, който е потънал в проблема за решаване на площадното пространство като концепция от години, мисля че в този си вид проектът се отдалечава от по-ранните и по-смели концепции, но бъдещето е пред нас, заяви арх. Румяна Пройкова. 

По думите й най-важен е фактът, че археологически разкритите  фрагменти от Форума – т.н.Форум-Север, граничещ с Одеона, Форум-Запад и разкритието, което ще се експонира между пощата и Цар Симеоновата градина, Форум-Югоизток между бул. „Цар Борис ІІІ- Обединител“ и северната част от хотел  „Тримонциум“, са трите  фрагмента, представляващи значителна част от Форума, трябва така да бъдат обвързани със съвременното ниво чрез настилките, така че графиката на реалното археологическо присъствие да продължава и в съвременната настилка чрез  материалите на настилките.

 Да бъде едно отражение на принципа, каквото е долу, това е и горе. Неразкрито, но описано на съвременно ниво.

Много от площадите по света биват обогатени с изкуствени, измислени пластически образувания. Тук обаче ние имаме присъствие на историческа пластика. Именно тази пластика на археологическите структури в площадното пространство ще бъде един от основните акценти.

Освен това сме предвидили като входна порта към него една интерпретация на архитектурната фасада на форумната сграда, изпълнена от мрежова метална конструкция, самоносеща се, изработена от художник. Ако се реализира, ще бъде емблематичен реперен знак за площада.

Акцент са и предвидените водни площи в обхвата на т.н. антични „магазини“.  Част от тези структури ще бъдат изпълнени  в същата настилка, която е на площада, но с тънък пласт вода, водно огледало, което да обогати присъствието на площада.  Също и зеленина, която да изолира паркинга от площадното пространство  пред Военния клуб и едно оширяване на пространството, което „изтича“ от площада към подлез „Тримонциум“, защото това е силно пешеходна зона, което ще бъде организирано като зона за рекреация с пейки, дървета с поглед към Форума.

Чуйте цялото интервю от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23