Демографските тенденции в Европа и в България – тема на анализ, изготвен от експерти по демография с фокус промяна на демографските модели в контекста на миграционен натиск от Африка и Азия. За демографските тенденции в България за период от 25 години и териториалните диспропорции в страната от последните 10 години – доц. д-р Надежда Илиева – ръководител на секция „Икономическа и социална география“ в геофизическия институт при БАН.
До 2030 г. в зависимост от трите сценария на прогнозата – тенденциален, оптимистичен и песимистичен, се очаква населението на България да достигне между 6 млн и 400 хиляди до 6 млн. 600 хиляди. Особеното в изследването е, че тенденциите са проследени в регионален аспект до най-ниското териториално ниво по населени места и там се очаква от картата на България дотогава да изчезнат между 880 и 970 населени места, които ще останат обезлюдени в следващите 12 години.
Друга тенденция е намаляването на гъстотата на населението. За територия, която е под 10 души население на кв. километър, се приема, че това е демографска пустиня. Тези демографски пустини в следващите години ще нарастнат значително, като през 2016 г. заемат 23% от териториите на страната, докато през 2030 г. те ще заемат 60%. Това влияе и върху регионалното развитие, пространственото планиране, инфраструктура, планиране на различни услуги за населението.
Няма как да се развиват тези територии, тъй като последните тенденции в европейските политики са не да се търсят териториите, които са необлагодетелствани, а да се залага на възможностите за тяхното развитие. И когато в една територия няма човешки капитал, то няма потенциал за развитие.
В 20% от населените места у нас през 2030 г. няма да има и население в трудоспособна възраст, подчерта като друга негативна тенденция доц. Илиева.
Чуйте още от звуковия файл:
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..