Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да се решават проблемите заради птичия грип, но не едностранно

Щетите от птичия грип върху патиците са значителни и стават все по-големи, заяви в интервю за Радио Пловдив Калин Йовчев, собственик на ферма за производство на патици в района на Първомай.

Голяма част от патиците нямат видими признаци на заболяването, положителни проби се откриват едва след лабораторен анализ, което оскъпява процеса, обясни той. 

Според него значителни вреди търпят производителите заради забраната от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за движението на еднодневни патета, дори от "стерилни" за заболяването ферми. Патетата измират заради липсата на адекватни грижи, а не са избивани по хуманен начин, затова и на фермерите не се дължи обезщетение, добави Калин Йовчев. 

Отделно, според него, съмнения будели и резултатите, възоснова на които се забранява движението и търговията с водоплаващи птици. 

Със забраните, въведени от БАБХ, се разстройва целият процес по отглеждането на патици. Ние сме "за" решаването на проблема, но не едностранно - в ущърб на производителите на патици, заяви фермерът. 

Днес производители на водоплаващи птици от цялата страна протестираха пред БАБХ с искане да се облекчат мерките срещу птичия грип, а директорът на Агенцията да си подаде оставката. 

По-рано на нарочен брифинг в София стана ясно, че близо един милион птици са унищожени заради птичия грип в България от началото на тази година. Въпреки това заразата продължава да се разпространява, призна директорът на Агенцията по храните Дамян Илиев.

"Фактите показват, че мерките, които се вземат в България по отношение ограничаване на заболяването, са лоши. Имаме критики по отношение на вземане на проби, истинност на проби, всичките тези неща са свързани и важат и за двете страни".

След масов протест на фермери, които отглеждат патици, срещу ограничителните заповеди на Агенцията по храните, утре срещите на бранша с Агенцията продължават. 

Подготвя се предложение за криминализиране на нелегалното отглеждане на кокошки и патици, тъй като фермите в сивия сектор са най-вероятен източник на зараза.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12

По-малко пари, по-малко профилактика

Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..

публикувано на 25.02.25 в 09:58
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23