Щетите от птичия грип върху патиците са значителни и стават все по-големи, заяви в интервю за Радио Пловдив Калин Йовчев, собственик на ферма за производство на патици в района на Първомай.
Голяма част от патиците нямат видими признаци на заболяването, положителни проби се откриват едва след лабораторен анализ, което оскъпява процеса, обясни той.
Според него значителни вреди търпят производителите заради забраната от страна на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за движението на еднодневни патета, дори от "стерилни" за заболяването ферми. Патетата измират заради липсата на адекватни грижи, а не са избивани по хуманен начин, затова и на фермерите не се дължи обезщетение, добави Калин Йовчев.
Отделно, според него, съмнения будели и резултатите, възоснова на които се забранява движението и търговията с водоплаващи птици.
Със забраните, въведени от БАБХ, се разстройва целият процес по отглеждането на патици. Ние сме "за" решаването на проблема, но не едностранно - в ущърб на производителите на патици, заяви фермерът.
Днес производители на водоплаващи птици от цялата страна протестираха пред БАБХ с искане да се облекчат мерките срещу птичия грип, а директорът на Агенцията да си подаде оставката.
По-рано на нарочен брифинг в София стана ясно, че близо един милион птици са унищожени заради птичия грип в България от началото на тази година. Въпреки това заразата продължава да се разпространява, призна директорът на Агенцията по храните Дамян Илиев.
"Фактите показват, че мерките, които се вземат в България по отношение ограничаване на заболяването, са лоши. Имаме критики по отношение на вземане на проби, истинност на проби, всичките тези неща са свързани и важат и за двете страни".
След масов протест на фермери, които отглеждат патици, срещу ограничителните заповеди на Агенцията по храните, утре срещите на бранша с Агенцията продължават.
Подготвя се предложение за криминализиране на нелегалното отглеждане на кокошки и патици, тъй като фермите в сивия сектор са най-вероятен източник на зараза.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..