Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зелените" оповестиха нарушения на концесията в Куртово Конаре

От фирмата концесионер отхвърлиха обвиненията

Твърдения за корупционна схема в концесията за добив на инертни материали край Куртово Конаре представиха днес в столицата представители на коалицията Демократична България. Спорът "за" или "против" тази концесия е стар, тя бе спирана няколко пъти за отстраняване на нарушения. 

Най-значителните нарушения в тази концесия са две, обясни в интервю за Радио Пловдив съпредседателят на партия "Зелените" Борислав Сандов. Според него фирмата продава в пъти повече от договореното материали, добити от концесията, на ТЕЦ "Марица Изток 2". Освен това бащата на концесионера също е сключил договор с държавния ТЕЦ за продажба на материали от находището, без да има съответния договор. Има инсталирана трошачка, която е увеличила в пъти над допустимото обема на работа, разказа Сандов. 

Не случайно по 300 камиона на ден тръгват от концесията, просто те добиват повече, отколкото е договорено, без да плащат за допълнително изкопания материал, обясни Сандов. 

Той разказа и за отправени заплахи към членове на Инициативния комитет - както към председателя му Стоян Кънев, така и към други членове, един от които след поредните заплахи починал от инфаркт. 

Проблемът вече е системен, защото институциите не си вършат работата, бе категоричен съпредседателят на "Зелените".

От своя страна Иван Георгиев, управител на фирмата концесионер "Персенк инвест" ООД, обясни, че имат всички необходими документи и не добиват повече от договореното. Имаме договор и годишните ни работни проекти са съгласувани с Министерството на енергетиката, които са принципал, каза той. 

По отношение на обвиненията, че 300 камиони на ден извозват добитото и тормозят жителите, Георгиев обясни, че автомобилите се движат по път от републиканската пътна мрежа и са само част от хилядите возила. 

През последните 2 години проблемът от екологичен стана икономически. Не очаквайте да ви дам отчет колко добиваме, това е търговска тайна, контрира Иван Георгиев.

Той отрече от тяхна страна да са отправяни заплахи към членове на инициативния комитет и заподозря конкуренти да стоят зад тях. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56