Стана традиция есенно време тук в Пловдив да се събират представители от различните висши училища в България и различни други научни институции, занимаващи се с богословие. Тази година избрахме тема, за която по предварителните заявки съдя, че е събрала различни противоречиви напрежения. Обществото в момента е разделено по въпроса трябва ли да се преподава религия в българското училище и ако трябва, как точно. Това заяви проф. Мария Шнитер преди началото на тридневната научна конференция на тема „Религия и образование. История, традиции и съвременни тенденции“, инициирана от ПУ „Паисий Хилендарски“ – Катедра „Теология“.
По думите й, участниците във форума имат позиция по темата, независимо, че преподаването на религия в училище все още не е масово избираем предмет.
Надяваме се, че някой ден на нашите студенти, които са придобили дипломиге си в университета по специалността „богословие“, те ще им свършат работа. Това ще стане тогава, когато обществото свърши със своя дебат и се постигне консенсус, когато се намери подходящата форма и баланс между възгледите на тези, които настояват, че религиозното образование е необходимо, за да могат децата ни да имат по-устойчива морална база в поведението си, и от друга страна на тези, които се тревожат, че и най-добрата идеология, ако се преподава по задължение, може да изиграе лоша шега. Тревогите сега у мнозина са и за това, кои ще бъдат тези, които ще преподават. И още какво конкретно ще бъде учебното съдържание.
Проф. Шнитер уточни, че МОН е подготвило своя програма, която вече е утвърдена, макар и без особено оживено обществено обсъждане и всички, които имат интерес, могат да се информират за нея.
В момента предложението на Министерството е направено така, че съществува възможност за избор дали да се преподава вероучение или религия, обучаващите се да могат да видят, че различните религии в края на краищата имат едни и същи фундаментални ценности. Колкото и да изглеждат различни на пръв поглед, всяка от тях учи на ценности и на нещо добро, на мир и т.н.
Важно е да се подчертае обаче, че с програмата Министерството прави опит да овладее неконтролируемото обучение по религия, което се случва във всевъзможни полулегални и частни школи, голяма част от които извън християнството.
На конференцията предлагаме академичната среда, в която няма забранени теми и подходи. Разбира се, спазваме академичния тон, но не ограничаваме в никакъв случай изказването на всякакви, вкл. и нестандартни възгледи. Това дава възможност на начинаещите учени да застанат на една трибуна с утвърдените специалисти, за да разберат как трябва да се прави наука.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..