Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите стават по- чести, по- масови и по- продължителни

Разговор за протестите и властта с доц. Маргарита Бакрачева, психолог от Института за изучаване на населението и човека към БАН 

По данни на МВР около 3 500 души са протестирали в неделя в цялата страна, а за реда са следили близо 2 000 полицаи. 

Според психолога винаги има място за манипулации, цифрите винаги могат да бъдат намалени или преувеличени в зависимост от начина на представяне и интерпретации. Факт е обаче, че протестите стават по- чести, по- продължителни и по- многобройни.

Според нея две са основните причини хората да излязат на улицата - нарушени справедливост или права от една страна, а от друга - надежда за промяна.  Много е тъжно, когато млади хора твърдят, че какво и да се предприеме, то няма да доведе до крайни промени. Няма магическа пръчка, която да върне изгубеното доверие, което личи и в ниската избирателна активност. За да се възстанови доверието в институциите трябва да се каже какво и в какъв срок може да бъде направено. 

Доц. Бакрачева смята, че за легитимността на един протест не може да се съди само по неговата масовост. Важен елемент са исканията, които се поставят. 

Трябва да се въоръжим с търпение, да следваме стъпки, които са реалистични и да не ни води само емоцията. Трябва да бъдем реалистични в исканията си,  да ги отстояваме и да имаме план за действия. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30