Със сигурност основният въпрос пред управлението е как коалицията Обединени патриоти ще продължи да съществува, и да изработва, а след това да отстоява в публичното пространство една обща позиция. И това е наистина въпрос с повишена трудност не само, заради сегашните сътресения в кабинета, но и по принцип, заради цялостната архитектура на коалиционните роли, защото е ясно, че ако Валери Симеонов се върне в Парламента, където всъщност поведението, което имаше като вицепремиер, е по-подходящо за поведение на депутат. Това коментира политическият анализатор Румяна Коларова.
Така че там той ще може да се придържа към това по-радикално говорене, ще може да има по-критични позиции за публични прояви, било то на граждански организации или на политици. Но в момента, в който той се върне в Парламента, очевидно сблъсъкът, конфликтът, напрежението между него и Волен Сидеров ще ескалира, така че това единият проблем. А сега може да се каже, че Волен Сидеров се опитва някак си себе си да подсигури, търсейки да върне обратно в Парламента и Красимир Каракачанов, който добре знаем, че балансира, а и в някаква степен успокоява техните отношения с Валери Симеонов, но реално погледнато, това е доста неадекватно предложение.
Защото от самото начало архитектурата на присъствието на Обединените патриоти в изпълнителната власт беше такава - партийните лидери да стоят в Парламента, което много често се случва в европейските коалиционни кабинети, щеше да бъде окей.
Но аз прогнозирам, че всъщност оттук нататък Валери Симеонов е свободен да поиска да стане евродепутат и да се кандидатира за тези избори. И това вече е много по-сериозна заплаха за Волен Сидеров от заплахата, която той виждаше във ВМРО.
Ситуацията става наистина доста по-сложна за Обединените патриоти. Интересно ми е как тя ще се развие. Разбира се, най-важният в момента въпрос, на който чакаме отговор, е какво ще реши Валери Симеонов за квотата за представителството на неговата партия в кабинета, защото е пределно ясно, че НФСБ трябва да има своето представителство в изпълнителната власт.
Всъщност, стабилните европейски демокрации не са двупартийни, те са двублокови. Има по една голяма партия вляво и вдясно, която формира своите коалиции. Разбира се, съществуват и други модели, които явно България едва ли ще формира широка коалиция, макар че бяха правени опити за това двукратно. От моя гледна точка този двублоков модел си съществува. Въпросът е как и доколко БСП може да засили тежестта на левия блок евентуално, първо, на европейските избори и, второ - на местните избори. Напълно убедена съм, че нито на европейските, нито на местните избори БСП ще има шанс да засили своята тежест. Така че неслучайно те говорят и търсят предсрочни избори, защото единствено само на националните има някакъв по-голям шанс да се обърне баланса между ляво и дясно.
Убедена съм, че нито на европейски, нито на местни избори това може да стане. Защото вижте, Корнелия Нинова в момента води партията си към един радикален евроскетицизъм. Аз следя с внимание, убедена съм, че както се казва вътре в партията има напрежение и то ще избухне в момента, в който да кажем се регистрира електорален неуспех на този проект. Но, разбира се, и тук залогът е изключително голям, ако на европейските избори Нинова успее да регистрира по-голям резултат, тогава със сигурност вътрешнопартийните й опоненти ще трябва да отстъпят. Ударът срещу патриотите е в тази посока. БСП търси за себе си пространство в евроскептичната ниша, където патриотите имат своята позиция, както и партия „Воля”, така че за мен ще бъде много интересно да наблюдавам предизборната кампания за тези европейски избори, защото изходът от тях няма да е важен за Европейския парламент, той ще има вътрешнополитическо значение.
Цялото интервю - от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..