Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За младите Европа е общият им дом

Пловдив отдавна е част от нашата  международна културна  програма във Виена. Тема на петата интердисциплинарна конференция за млади учени и докторанти е посветена на европейската година на  културно наследство 2018 и на предстоящата 2019 г., когато Пловдив ще бъде културна столица на Европа, подчерта директорът на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена доц. Румяна Конева.

Над 50 участници от 17 университета и образователни институции от Атина, Белград, Берлин, Братислава, Будапеща, Букурещ, Венеция, Виена,  Дъблин,  Киев, Комотини, Лондон, Любляна, Мелитопол,  Фрайбург ще дискутират върху  темата на тазгодишната пета поред интердисциплинарна конференция за студенти – бакалаври, магистри и докторанти: „България и европейското културно наследство“.

Конференцията ще бъде открита на 7-и декември от Н. Пр. д-р Иван Сираков, Извънреден и пълномощен посланик на Република България в Австрия, от Наталия Михалевска, директор на  дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа” на Министерството на образоването и науката, и от доц. д-р Румяна Конева, която като бивш лектор по български език, литература и култура в Университета Фрайбург и настоящ директор на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“,  е особено пристрастна към темата за разпространението на българския език и българската култура в чужбина.

Идеята на конференцията е да се активизира интересът към страната ни от млади чуждестранни лингвисти, културолози, социолози, политолози, изкуствоведи и още специалисти от различни области на хуманитарното знание, за съграждането на един положителен образ на България. Намерението е и да се подкрепят и насърчат изследванията върху уникалния и същевременно европейски характер на българската култура, като интересът се посее у най-младите изследователи, пред които предстои да градят своята научна и професионална кариера. По-амбициозната цел на проекта е да се сподели една „добра практика“ за популяризиране на българската култура в чужбина чрез посредничеството на млади нейни „посланици“ – студенти и докторанти в различни области на знанието – и в колаборация с българските културни институти в чужбина.

Тази година младите учени ще представят своите визии в области като:  България и Европейският съюз, културен трансфер и идентичност, българската идентичност между традициите и европейското настояще, мултикултурализъм: традиции, настояще, перспективи; миграционни процеси, мигриращи мотиви/теми в литературата/езика/изкуството и културата, митове и стереотипи в българската култура, езикът като медиатор или граница, България в медиите и в политическия дискурс.

Всяка първа седмица на декември вече  5 години тук се срещат студенти и доктранти от европейските университети, в които се изучават български език, литература и култура. Това са приятелите на България, културните й посланици, специалисти по България, които ще посветят  някои от годините си на връзките на техните страни с България, каза още в интервю за Радио Пловдив оц. д-р Румяна Конева.

По думите на доц. Конева, младите хора не говорят за разединена  Европа. Те са привърженици на идеята за обединяване и това си личи по ентусиазма и убеждението, че всички живеят в един общ дом.

За повечето от тях досега това е била неизвестна дестинация, но сега се чувстват комфортно сред колегите си – студентите, избрали България за своя бъдеща професия или съдба.

Българо - австрийските  културни отношения датират от 140 г.

Областите, които ще бъдат дискутирани по време на конференцията от младите учени, са „литература и култура“ и „език, етнос и политика“.  Задачата на Българския културен институт е да направи все по-достъпна и популярна представата, че  страната ни не е сред новоприсъединилите се членове на ЕС, а още от Средновековието тя е равен партньор на останалите европейски култури. Още когато се ражда идеята за обединена Европа през 20-те години, България е първата сред Балканските държави, която учредява секцията „ПанЕвропа“ през 1927 г.

Чуйте интервюто с доц. Румяна Конева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04