Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За младите Европа е общият им дом

Пловдив отдавна е част от нашата  международна културна  програма във Виена. Тема на петата интердисциплинарна конференция за млади учени и докторанти е посветена на европейската година на  културно наследство 2018 и на предстоящата 2019 г., когато Пловдив ще бъде културна столица на Европа, подчерта директорът на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена доц. Румяна Конева.

Над 50 участници от 17 университета и образователни институции от Атина, Белград, Берлин, Братислава, Будапеща, Букурещ, Венеция, Виена,  Дъблин,  Киев, Комотини, Лондон, Любляна, Мелитопол,  Фрайбург ще дискутират върху  темата на тазгодишната пета поред интердисциплинарна конференция за студенти – бакалаври, магистри и докторанти: „България и европейското културно наследство“.

Конференцията ще бъде открита на 7-и декември от Н. Пр. д-р Иван Сираков, Извънреден и пълномощен посланик на Република България в Австрия, от Наталия Михалевска, директор на  дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа” на Министерството на образоването и науката, и от доц. д-р Румяна Конева, която като бивш лектор по български език, литература и култура в Университета Фрайбург и настоящ директор на Българския културен институт „Дом Витгенщайн“,  е особено пристрастна към темата за разпространението на българския език и българската култура в чужбина.

Идеята на конференцията е да се активизира интересът към страната ни от млади чуждестранни лингвисти, културолози, социолози, политолози, изкуствоведи и още специалисти от различни области на хуманитарното знание, за съграждането на един положителен образ на България. Намерението е и да се подкрепят и насърчат изследванията върху уникалния и същевременно европейски характер на българската култура, като интересът се посее у най-младите изследователи, пред които предстои да градят своята научна и професионална кариера. По-амбициозната цел на проекта е да се сподели една „добра практика“ за популяризиране на българската култура в чужбина чрез посредничеството на млади нейни „посланици“ – студенти и докторанти в различни области на знанието – и в колаборация с българските културни институти в чужбина.

Тази година младите учени ще представят своите визии в области като:  България и Европейският съюз, културен трансфер и идентичност, българската идентичност между традициите и европейското настояще, мултикултурализъм: традиции, настояще, перспективи; миграционни процеси, мигриращи мотиви/теми в литературата/езика/изкуството и културата, митове и стереотипи в българската култура, езикът като медиатор или граница, България в медиите и в политическия дискурс.

Всяка първа седмица на декември вече  5 години тук се срещат студенти и доктранти от европейските университети, в които се изучават български език, литература и култура. Това са приятелите на България, културните й посланици, специалисти по България, които ще посветят  някои от годините си на връзките на техните страни с България, каза още в интервю за Радио Пловдив оц. д-р Румяна Конева.

По думите на доц. Конева, младите хора не говорят за разединена  Европа. Те са привърженици на идеята за обединяване и това си личи по ентусиазма и убеждението, че всички живеят в един общ дом.

За повечето от тях досега това е била неизвестна дестинация, но сега се чувстват комфортно сред колегите си – студентите, избрали България за своя бъдеща професия или съдба.

Българо - австрийските  културни отношения датират от 140 г.

Областите, които ще бъдат дискутирани по време на конференцията от младите учени, са „литература и култура“ и „език, етнос и политика“.  Задачата на Българския културен институт е да направи все по-достъпна и популярна представата, че  страната ни не е сред новоприсъединилите се членове на ЕС, а още от Средновековието тя е равен партньор на останалите европейски култури. Още когато се ражда идеята за обединена Европа през 20-те години, България е първата сред Балканските държави, която учредява секцията „ПанЕвропа“ през 1927 г.

Чуйте интервюто с доц. Румяна Конева в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33
Георги Харизанов

Кабинет няма да бъде сформиран в рамките на 50-то НС

Правителство няма бъде сформирано в рамките на 50-то Народно събрание. И това стана ясно още с гласуването в зала на правителството с първия мандат. Това заяви в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор Георги Харизанов малко преди да стане ясно, че ПП-ДБ са готови да върнат незабавно втория мандат.  Той подчерта, че правителство,..

публикувано на 18.07.24 в 10:13

Стивън Гагов, роден в САЩ, доброволец в МБАЛ-Пазарджик

Стивън Гагов е роден в американския щат Флорида. Той е на 18 години и през това лято е доброволец в МБАЛ - Пазарджик.  Решил е да стане лекар и миналата година е приет да учи биология за първите 4 години, след това ще постъпи в следващ етап. Там са нужни поне 10 години обучение за най-хуманната професия. Стивън е студент в Университета на..

публикувано на 18.07.24 в 08:25
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29