Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа изяде годишните си запаси от риба още през юли

| обновено на 06.12.18 в 15:46

На Никулден в програма "Ден след ден" нарушеното равновесие в световния океан коментира Константин Христов от Световния фонд за дивата природа. Според статистиката световните рибни запаси през последните 40 години са намалели наполовина.

Докато се забавляваме трябва да се замислим откъде идва рибата. Тя е основен източник за препитание на 800 милиона души по света.

От 9 юли Европа е изконсумирала запасите си от риба за цялата година и от този момент разчитаме на внос на риба и рибни продукти за задоволяване на потребителското търсене, т. е.  Европа консумира много повече, отколкото може да улови или отгледа риба. Средно европеецът изяжда 23 кг. риба на година и се нарежда сред челните места в световните класации. 

Българите не са сред първите места по консумация на риба и рибни продукти, но все пак можем да избираме сертифицирана риба – уловена или отгледана по начин, който запазва рибните ресурси в природата, препоръча екоактивистът.

В ЕС всички морски продукти трябва да имат етикети с информация за района на произход и мястото на улов на рибата. Често обаче такива етикети липсват и това е основание да подаваме сигнал до БАБХ, защото не се знае как е уловена и отгледана рибата, както и какъв е нейният произход. 


Природозащитникът даде пример с есетрите, които са на земята от времето на динозаврите, но заради незаконния им улов този вид риба изчезва. Единствената популация на 4 вида есетра е по долното течение на Дунав, което е изключително богатство и ние не можем да си позволим да го изгубим, заради скъпия хайвер за олигарсите.


Според Христов има разбиране в обществото, но темата все още не е достатъчно популярна. Има риби, които въобще не са застрашени от изчезване като шарана, който е задължителен на Никулденската трапеза. Всички живеем в една екосистема, ако искаме да запазим това, което имаме и за нашите деца, режимът на социална отговорност трябва да бъде активен. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30