Националната здравноосигурителна каса оповести намерението си да премахне таксата от 2 лева, която плаща на аптеките за отпускането на скъпо струващи лекарства. Досега те се дават за обработка на протокол за лекарствата, които се покриват 100 % от нея.
Сумата 16 милиона лева, които ще се спестят ще отидат за нови лекарства, аргументират се от касата.
Това предизвика недоволството на фармацевтите.
Димитрия Стайкова, която е заместник- председател на Българския фармацевтичен съюз, обясни, че двата лева и без това са нищожно заплащане за извършваната услуга. Те се дават за намиране - понякога трудно, на въпросните лекарства и за обработка на документите на специфични пациенти със специфични лекарства на стойност десетки хиляди лева. При това двата лева са обложени с ДДС и сумата, която остава в аптеката е 1.67 лева.
Според нея на фона над 1 милиард лева в бюджета на касата, ощетяването на аптеките и от малкото, което получават не е добра практика, защото лекарствата се продават по цена на производител и печалба няма.
Това е голям шамар за фармацевтичното съсловие. Ще бъдат ощетени аптеките, които се финансират сами, а те са над 1500 в цялата страна.
Димитрия Стайкова акцентира и върху това, че достъпът на пациентите, особено в малките населени места ще бъдат ощетени. Според нея и пациентските организации трябва да заявят протест по темата.
По думите й и КЗК също има основания да провери намеренията на НЗОК, защото отказът от заплащане на заявена услуга навежда мисълта за порочни икономически практики.
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..