Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Производителността на труда е измислен показател

Снимка: БГНЕС

Увеличението на заплатите трябва да следва увеличение на производителността на труда. Тази теза се поддържа най-често от работодателските организации, когато опонират на синдикатите.  Дават се и статистически примери, че производителността на труда у нас расте с най-ниски темпове в сравнение с останилите  страни от ЕС и би трябвало да ускорим темпото, за да ги догоним. 

Финансистът Емил Хърсев смята, че понятието производителност се натоварва със значение, което то няма. Той даде пример му производителността на едно лице може да се измери много лесно, ако се сравни работата на двама души с една кирка за едно и също време и единият изкопае 10 куб.метра пръст, а другият да изкопае 40 куб. метра. Така производителността на едния работник е четири пъти по-висока от другата. Дотук обаче стига измерването на някаква смислена производителност, заяви Хърсев.  

По думите му оттам-нататък няма как да се измери производителността на едно цяло предприятие, с различни дейности и различно стойностно изражение. Той определи като "дивотия" т.нар. синтентична производителност - да се мери колко пари се произвеждат за единица време и това отново да се нарича производителност на труда.  Според финансита това е един измислен показател без сериозна икономическа интерпреатция и т.нар. производителност се мери преди всичко от динамиката на цените на българските стоки. 

Цялото интервю с Емил Хърсев можете да чуете в прикачения файл .


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12