Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват изложба за военната авиация в България и Полша

| обновено на 07.02.19 в 11:57

Документална изложба на тема „Полско-българското сътрудничество във военната авиация“ се открива в изложбената зала на Държавен архив в Смолян. Тя е органзирирана от Посолството на Република Полша в София и Музея на военновъздушните сили в Демблин, Полша. 

Проявата е посветена на 100 годишнината от установяване на дипломатическите отношения между двете държави. Интересни документи и снимки на генерал-майор Константин Узунски, съхранявани в архива ще бъдат показани за първи път в тази изложба. Той е български пилот от Първата световна война до 1941 година с военни мисии и участва в управлението на ВВС на Царска България. 

Константин Узунски е една от ключовите фигури на нацията ни в историята на авиацията. Роден е през 1896 г. в Широка лъка, но e отраснал в Пловдив. През 1916 г. завършва Военното училище в София и Аеропланното училище в Божурище. Служи в девети пехотен пловдивски полк, както и във второ аеропланно отделение на Въздухоплавателната дружина. През 1918 г. специализира в Германия. От 1930 г. е офицер за поръчки към Щаба на Въздушния полк. През 1931 г. е последователно командир на смесения орляк на Въздушния полк и временен началник на Балонната група.  От следващата година е началник на второ техническо и снабдително отделение на Въздушния полк и началник на строевата секция в Щаба на полка. В периода 1933 – 1937 г. е командир на Учебния орляк. 

През 1936 г. завършва Военната академия в София. Между 1937 и 1941 г. е началник-щаб на Въздушните войски, а след това за кратко е помощник-командир на същите. От 1941 г. е военен аташе в Италия. Излиза в запас през 1943 г. Умира същата година в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат..

публикувано на 15.07.24 в 11:04

"Покажи ми Луната" и "Ексорсизмът" в кино "Орфей"

Две прожекции включва днешната програма от фестивала "Филмови нощи във Филипополис". В Лятно кино "Орфей" от 21.10 ч. ще бъде показана лентата "Покажи ми Луната" . Тя представя вълнуващо пътешествие на фона на историческото кацане на НАСА на Луната с мисията на „Аполо 11“. С участието на колоритното дуо Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм..

публикувано на 13.07.24 в 09:24

Христо Нанев за новата си книга в "Срещи" тази събота

Какво е Атлантида, загадка, реалност...  Защо повече от 2000 години я търсят? Какви са били аталантите?  Разказва Христо Нанев, чиято втора книга за Атлантида скоро ще е на книжния пазар.  Бъдете с радио Пловдив и предаването "Срещи" в събота, след новините в 9 часа.

обновено на 13.07.24 в 08:13

"Централна емисия" - новата стихосбирка на Йорданка Белева

„Централна емисия“ се казва новата стихосбирка на Йорданка Белева , с която авторката отново се завръща към поезията.  Изданието е с печата на „Жанет 45“, а художественото оформление е на Иво Рафаилов. Според поета Йордан Велчев това е една книга, в която смъртта и отсъствията не отнемат, а добавят в живота ни.

публикувано на 12.07.24 в 08:31

Премиера на "Ромео и Жулиета" на Античния театър

Премиера на балета „ Ромео и Жулиета “ от Прокофиев представят Балетът и Оркестърът на Опера Пловдив  в програмата на OPERA OPEN на Античния театър в Пловдив. Постановката е на изтъкнатия световен хореограф  Валентина Турку – ръководител на Балета на театър Марибор, Словения. Тя е автор на хореографията на над 130 балета, оперни и..

публикувано на 12.07.24 в 07:27